Kerkük Polisi’nden Talabani heykeline ilişkin açıklama

Kerkük’teki tarihi kalede, gereken resmi izinler alınmadan eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin dikilen heykeli kısa bir süre sonra Kerkük polisi tarafından kaldırıldı.

 

Kerkük Polis Müdürü Hattap Ömer, düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin açıklama yaptı.

 

Ömer, ”Yerel hükümet ve polise müracaat edilmeden Kerkük’te dikilen eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin heykeli kaldırıldı.” dedi.

 

Heykelin Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Kerkük İl Teşkilatı tarafından dikildiğine dikkati çeken Ömer, resmi yerlerden gerekli izinler alınmadan bu tür adımların kentte yasa boşluğuna neden olacağını söyledi.

 

Ömer, Kerkük’te kardeşliği ve birlikte yaşama kültürünü zedeleyen her türlü hareket ve adımların engellenmesi için çalıştıklarını ifade etti.

 

Kerkük Polis Müdürlüğü Basın Sorumlusu Afrasyav Kamil’in, Terörle Mücadele Polis gücü tarafından kısa süreliğine gözaltına alındığını da belirten Ömer, gözaltı olayının heykel dikme ile ilgisi olmadığını sözlerine ekledi.

 

Nevruz kutlamalarının yaklaştığı bu günlerde kentteki kardeşlik ve sükunetin korunmasının önemine değinen Ömer, ”Önümüzdeki günlerde yapılacak Nevruz kutlamaları çerçevesinde kardeşlik, barış ve dostluğun ön plana çıkması gerekiyor. Nevruz’un huzur ve barış içinde geçmesini temenni ediyoruz.” diye konuştu.

 

AA

Bir cevap yazın