Kerkük Kayseri Çarşısı’nın Son Hali Görenleri Büyülüyor

27 Ekim 2018’de yaşanan yangın faciasından sonra Kerkük Kayseri Çarşısı yeniden esnafını karşılamaya hazırlanıyor.

 

Yeni haliyle görenleri büyüleyen ve insanların bir an önce açılmasını sabırsızlıkla beklediği Kayseri Çarşısı’nın tadilatı ve yenilenmesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) himayesinde ve Irak Kültür Bakanlığı koordinesinde gerçekleşiyor.

 

 

Konu hakkında Tba’ya konuşan TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, ”Bildiğiniz gibi Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kerkük Kayseri Çarşısı’nın onarımına 6 Aralık’ta başladık. Esnafın bizi çok yoğun bir şekilde bir an önce bitsin diye sıkıştırmasına rağmen biz bu işin çabuk olmasını değil de Sayın Cumhurbaşkanımızın yakından takip edip ve ‘Adam gibi olsun’ dediği için detaylı bir projeye giriştik.” dedi.

 

 

Cüneyt Esmer, çarşının iç bölümünün yapımını tamamen üstlendiklerini belirterek konuşmasına şu sözlere devam etti:

 

“Türkiye’den proje mimarlarımız Irak’a geldi ve ona göre zaten 6 ay içerisinde bir iş planı yapmıştık. Şu ana kadar da iç bölümde alçı işinin yüzde 98’i bitti. Ayrıca mermer tabanların döşemesinde işin yüzde 40’ı bitmiş durumda. Yukarı bölümde 5 dükkan var bilindiği gibi ve tamamında yapılacak işlemler sonlandırıldı. Çarşının bütün yangın, su ve hortum sistemi halledildi. Elektrik sistemleri bitmiş durumda, ayrıca 72 bin litrelik su deposu koyduk. Dışarıdaki dükkanların da onarımına başladık, fakat daha sonra Kerkük Eserler Müdürlüğü ve Kültür Bakanlığı’nın dışarıdaki dükkanları yapın demesi üzerine biz bunu da olumlu gördük ve şu anda işi daha da genişlettik.”

 

Amaçlarının Kerkük halkına yakışır bir çarşı yapılması olduğunu söyleyen Esmer, açılış tarihi hakkında ise, “Dışarıdaki dükkanları yapacağımız için işi bir buçuk ay uzattık ve çarşının onarımını Ağustos ayının sonunda tamamlayarak Kerkük halkına yakışır bir şekilde teslim etmeyi planlıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Tba-Kerkük

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın