Kerkük Kaymakamı: Havalimanı Kerkük Milletinin Rüyasıydı

Hamzalı Sakinlerinin Akıbeti Ne Olacak?

Yıllardır Kerkük milletinin hayali haline gelen Kerkük Uluslararası Havalimanı’nın inşa çalışmaları son hızla devam ediyor.

 

4807 dönümlük arazi üzerinde kurulan Kerkük Havalimanı’nın açılmasını Kerkük halkı heycanla beklerken, Hamzalı semti sakinleri, yaşadıkları bölgenin havalimanı sahasına eklenmesinden dolayı endişeli.

 

Kerkük Valiliği, havalimanının uluslararası standartlara uygun olması için, Hamzalı semtinin bir kısmının boşaltılıp havalimanının sahasına eklenmesi gerektiğini açıkladı.

 

 

Konu hakkında Tba mikrofonuna açıklama yapan Kerkük Merkez Kaymakamı Falah Halil Yayçı, “Sizin de bildiğiniz gibi havalimanı konusu Kerkük milletinin rüyasıydı. Türkmen, Kürt ve Arap hepsi bu havalimanının olmaması nedeniyle çok sıkıntı çekiyordu. Özellikle Türkmenler Erbil, Süleymaniye ve Bağdat’a gitmekte sorun yaşıyorlardı.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bilindiği gibi bu havalimanı uluslararası ve bundan dolayı da uluslararası standartlara uygun olması gerekir. Bize gelen uluslararası raporda havalimanı etrafındaki bütün evlerin tahliye edilmesi gerektiği yazılıydı. Havalimanının uçuş pisti karşısında Hamzalı bölgesi var ve bu bölgede birkaç evin tahliye edilmesi gerekiyor. Bağdat’tan farklı komisyonlar da gelip, bu evlerin ne kadarının boşaltılması gerektiğine karar verecekler. Biz de olabildiği kadar zararlarını karşılamalarını sağlamaya çalışacağız.”

 

Bölgede ne kadar evin boşaltılacağı hakkında konuşan Kerkük Kaymakamı, “Buna komisyon karar verse de bölgenin tamamı tahliye edilmez, en fazla 35-40 ev boşaltılır. Evlerin tahliye edilmemesi imkansız çünkü ortada havalimanının inşası söz konusu. Ama evlerin boşaltılmasından önce insanlara hakları ve ev yapmaları için bir arsa verilmesi gerekir.” dedi.

 

Falah Yayçı, Hamzalı’nın daha önceden de devrik lider Saddam Hüseyin tarafından da tamamının kaldırıldığını açıklayarak, “Daha önce de 1980 yılında Hamzalı bölgesi Saddam Hüseyin tarafından kaldırıldı, tabii ki bu büyük bir zulümdü. Bölgeden çıkartılan insanlar 2010 yılında tekrar bölgeye döndüler. Dönüşleri de başbakanlık, vali ve il meclisi kararı ile oldu. İnsanlar yasal bir şekilde topraklarına dönüp yerleştiler.” ifadelerini kullandı.

 

Son olarak konu hakkında Kerkük Merkez Kaymakamı Falah Halil Yayçı, “Havalimanı Kerkük halkının menfaati için, tahliye işlemi, 20-30 ev sakininin haklarını alma şartıyla atılması gereken bir adımdır. Ayrıca havalimanının bu bölge üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Sağlık açısından değerlendirirsek, büyük uçaklardan çıkan duman bölge halkına zarar verebilir. Uçağın inişi sırasında yaşayacağı bir problem, bölgede yaşayan insanlar için felaket yaratabilir.” dedi.

 

 

Hamzalı bölgesinde yaşayan vatandaş Mühendis Ali Hüseyin Sabır konuşmasına bölgesini anlatmaktan başlayacağını belirterek, “Bölgenin 2 tarafında ziraat alanı vardı ve bölgenin orta kısmında birkaç sokakta insanlar yaşıyordu. 1984 yılında Saddam döneminde bu bölgeyi yıkma kararı aldılar. Bunun da sebebi bölgenin çogunluğunun Şii Türkmenlerden oluşmasıydı.” diyerek şöyle devam etti:

 

“2003 yılında Irak rejiminin yıkılmasından sonra bizler dönüp bölgelerimizi yaptık. O zaman da başbakanlık 140. Madde çerçevesinde Hamzalı’nın yeniden yapılanmasına onay verdi. Ayrıca 2010 yılında hem vali, hem il meclisi tarafından resmi olarak insanların dönmesi onaylandı.”

 

İnsanların kendi bölgelerine döndüğünü açıklayan vatandaş, “Bu süreçlerden sonra Kerkük Havalimanı yapılması kararı alındı. Bu havalimanı Kerkük için önemli, biz bunun karşısında durup yapmayın diyemeyiz ama onlar da milleti mağdur etmeden bu işi yapmalı. Burada yaşayan insanların hepsi yoksul, başka bir yerde ev yapmak için güçleri olmadığı için gelip baba ve dedelerinin toprağında ev yapmışlar.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

Kendilerine yerel hükümet tarafından verilen bilgiyi Tba mikrafonuyla paylaşan Ali Hüseyin, “Şimdi yeni vali ve havayolları yönetimi bölgede 213 evi yıkmak için karar almışlar. Bu sayı, havadan çekilmiş bir fotoğraf ile belirlenmiş ve foto 2013 yılına ait. Ama şimdi seçtikleri bölgeye bakarsak 300 evden fazlasını kapsıyor. Gerekçeleri ise bizim evlerimizin uçakların kalkış ve inişini etkilemesi.” diyerek kendilerinin de evlerinin yıkılması karşılığında 39. bölgede arsa istediklerini söyledi.

 

Kerkük Valisi ile görüştüklerini ifade eden Ali Hüseyin, “Biz bir süre önce Kerkük Valisi ile görüştük ama valinin hiçbir kararı yok. Bekleyin komisyonlar görsün diyor. Şimdiye kadar elde tutulu bir karar yok.” şeklinde konuşarak, şu ana kadar kendilerine havalimanının kalkış-iniş pisti hizasında olan 213 evin yıkılacağını bildirdiklerini söyledi.

 

 

Hamzalı bölgesinde yaşayan Abbas Ekrem Ali adlı vatandaş ise duruma ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

 

“Bize bundan evvel haber geldi 15 gün içinde evleri boşaltmamızı söylediler. Sebep olarak da havalimanı gösterildi. Meğer bizim evlerimiz uçakların inişini, kalkışını olumsuz etkiliyormuş. Bundan önce Irak Ulaştırma Bakanı bu havalimanına uçakla geldi. Bakan gelmeden önce hiç mi araştımadı bu havalimanının tekniksel durumunu? Peki onun uçağı nasıl sorunsuz indi?”

 

Saddam Hüseyin rejimi tarafından bölgenin daha öncede dağıtıldığını tekrar söyleyen Abbas adlı vatandaş, “Biz 2010 yıllında Bağdat ve valinin kararı ile buraya geri döndük. Diğer taraftan ise önceden de Amerikanlar 225 metre bir taraftan 450 metre diğer bir taraftan Hamzalıya girdi ve kendi bölgesine kattı. Şihler Mahallesi, Qabır Başı (mezar başı), Bahçe Yanı ve Şetemez Başı hala havalimanı sınırları içerisinde. Havalimanı bizim yerlerimize el koydu.” ifadelerini kullandı.

 

“Biz kanuna uygun olan taraftayız. Biz de Kerkük’te havalimanı açılmasın istiyoruz.” diyen Abbas Ekrem Ali bulunduğu duruma yönelik şikayetini şöyle dile getirdi:

 

“Havalimanının açılması için insanların eziyet çekmesi kabul edilebilir bir şey mi? Zamanında Saddam da aynısını yaptı, 1200 metrelik yerimizi aldı yerine 200 metre verdi. Bize ‘isteseniz de bu istemeseniz de bu’ dediler. Şimdi bizi niye buradan çıkarmak istediklerini anlamak istiyorum. Okulumuz dağıldı. Dispanserimiz açıldı. Allah Muhammed Beyatlı’dan razı olsun bizim için hem okul hem hastane hizmeti getirdi. Vali yardımcısı geldi ve okul açılamaz dedi. Okul genel menfaat için açılacak bir yer, özel okul değil devlet okulu. Niye açılmasına izin vermiyorlar?”

 

Tba muhabirinin bölgede hizmet durumuna yönelik sorusunu yanıtlyan Hamzalı Sakini Abbas Ekrem, “Bölgemiz hizmet açısından çok kötü. Kaç sefer valinin evine gittik, ‘özel olarak Hamzalı’ya geleceğim’ diye söz verdi, ama gelmedi. Günlerdir suyumuz yok. Etrafta çöpler birikti. Belediye bile gelmiyor. Bütün amaçları insanları canından bezdirip kaçırtmak.”  ifadelerinde bulundu.

 

Konuşmasının sonunda devlete sitem eden vatandaş, “Neden böyle yapıyorsunuz, biz Iraklı değil miyiz? Bizler de bu vatan uğruna şehit vermedik mi? Biz de askerlik yapmadık mı? Hangi yönetim için yaptığımızın önemi yok, önemli olan bu vatan için yapmış olmamız. Yeri olmayanın vatanı da olmaz. Biz tarih boyunca her ne yaptıysak vatanımız için yaptık. Biz şimdi İsrail’e gitsek bize Türkmen, Kürt veya Arap olarak hitap etmezler, ‘siz Iraklısınız’ derler. Bu hepimizin başına geldi.” sözleriyle duygularını ifade etti.

 

 

Haber: Ali Antar

Foto: Çoban Timur