Kerkük Hilal Sağlık Derneği Başkanı İstibrak Yazaroğlu: Tehlike Büyük

Röp: Çoban Timur          

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Kovid-19) vakalarının İran’da görülmesi ve can kayıplarının yaşanmasının ardından Irak, hızla tedbir almaya başladı. Bağdat hükümeti, koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarına 21 Şubat’ta tüm sınır kapılarını kapatma kararı aldı.

 

Ülkede ilk yeni tip koronavirüs vakası 24 Şubat’ta Necef kentindeki İranlı bir öğrencide görüldü. Sağlık Bakanlığı, ayrıca 25 Şubat’ta İran’dan Kerkük’e gelen dört kişide koronavirüs şüphesi olduğunu ve 4 kişinin karantinaya alındığını açıkladı. İlerleyen günlerde koronavirüs vaka sayısı Bağdat ve Kerkük’te değişti. Aynı gün içerisinde Kerkük Valisi Rekan Sait Cuburi, belediye, elektrik dairesi, sağlık kurumları ve bankalar hariç tüm eğitim alanlarında ve resmi kuruluşlarda tatil ilan etti.

 

Kerkük’te 2 hastane özel olarak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına tahsis edildi. Kentte 4 kişide koronavirüs tespit edilen semt, karantina altına alındı. Ayrıca kentteki internet kafeler, parklar başta olmak üzere eğlence merkezleri kapatıldı.

 

Kerkük’te tüm bu tedbirlerin ardından son duruma ilişkin ayrıntılı bilgi almak için Kerkük Hilal Sağlık Derneği Başkanı İstibrak Yazaroğlu ile röportaj gerçekleştirdik.

 

Hilal Sağlık Derneği Başkanı İstibrak Yazaroğlu, Kerkük’te tespit edilen vakaların şehir dışına sevk edileceğini belirterek, “Tehlike büyük, Kerkük halkının kendisini koruması gerekiyor.” dedi.

 

Kerkük’te 4 kişinin koronavirüs taşıdığı açıklanmıştı, bu sayı arttı mı?

 

Kerkük’te ilk önce Sabah Hayrulla ailesine mensup olan 4 kişide koronavirüs görüldü. Bu dört kişinin ardından aynı aileye üye bir kişide de aynı hastalık belirtileri görüldü ve o da kendisini teslim etti, bunların yanı sıra Ali Tume adında Diyale’den bir kişi ve Tezehurmatu’da da Abbas Bayiz ve eşinde aynı hastalık tespit edildi. Bu hastalığa yakalanan kişi sayısı sekize yükseldi.

 

Şu an Kerkük, salgın konusunda çok tedirgin, önlemler alınıyor İnşallah sayıları artmaz ama bu hastalar hastalık tespitinden önce birçok yeri gezdikleri için ve birçok kişiyle görüştükleri için olayın boyutu çok korkunç. Umarım başka kişiler bu hastalığa yakalanmaz ve İnşallah bu meseleyi bu sayı ile kapatırız.

Hastalar Kerkük’ün dışına sevk edilecek

 

Koronavirüse yakalanan kişiler nerede tutuluyor ve durumları nedir?

 

Tabii ki Kerkük Hastanesi’nde veba bölümü var ve veba bölümü sadece bu hastalara özel bir bölüm. Biz de şüpheli olan hastaları tahlil sonuçları çıkana kadar bu bölümde karantina altına aldık, tahlil sonuçları çıktı. Kerkük’ün dışında Kerkük Sanayi Bölgesine yakın kullanmadığımız bir sağlık ocağımız vardı, orayı bu hastalık için hazır hale getirdik. Bu 8 hasta o sağlık ocağına sevk edilecek ve bu virüsü taşıyan kişiler bu hastaneye alınacak ayrıca şüpheli ve bu hastalarla temasta bulunan kişilere Keyvan Hastanesi’nde 50 kişilik bir yer ayarladık. Orada da aynı karantinaya alınacak bir yer var. Virüs taşıdığına yönelik şüpheli durumda olanlar tahlil sonuçları çıkana kadar orada karantina altına alınacaklar.

 

Kerkük’ün giriş çıkışlarında insanlar kontrol edilecek

 

Kerkük’e giriş çıkışlarda herhangi bir önlem alınıyor mu?

 

Evet, kriz masası kuruldu ve bu kriz masasının dışında birçok ekip hazırlandı. Bütün kontrol noktalarında sağlık personelleri ve doktorlar bir ekip halinde giriş çıkışlarda insanları kontrol edecekler.

 

Koronavirüs nedeniyle gelen hastalar Cumhuriyet Hastanesine alınmayacak

 

Hastalar Cumhuriyet Hastanesine kaldırılmıştı, peki o hastane boşaltıldı mı?

 

Hayır, bahsettiğim veba bölümü hastanenin dışında olduğu için Cumhuriyet Hastanesi boşaltılmadı. Acil olduğu için Sağlık Müdürü Dr. Kerim Veli ve Cumhuriyet Hastanesindeki doktorların yardımıyla ilk önce hastalar Cumhuriyet Hastanesine alındı ama sevkiyatın ardından bu bölüm dezenfekte edilecek. Yukarıda bahsettiğim gibi koronavirüs nedeniyle gelen hastalar Cumhuriyet Hastanesine alınmayacak ve bu virüs için tahsis edilen iki hastaneye alınacaklar.

Tehlike büyük

 

Tehlikenin boyutu nedir ve Kerkük halkı ne yapmalı?

 

Tehlike büyük, Kerkük halkının da kendisini koruması gerekiyor. Halkın virüs şüphesi bulunan bölgelere gitmemeleri gerekmektedir. Kişilerle fazla temasta bulunmamaları lazım ve kendilerini sağlık malzemeleri kullanarak korumaları gerekiyor.

Bir cevap yazın