Kerkük Eğitim Müdürü Yardımcısı: Yüzde 32 kararı hayata geçerse herhangi bir problemimiz kalmayacak

 Röp: Çoban Timur / Foto: Muhammet Emin
Uzun bir süre sonra Irak’ta tekrardan atamalar konusu gündemde yerini korurken, Kerkük ili için 2841 atama hakkı verildiği medyada geniş yer buldu. Bu atamaların şekli ve dağıtım kıstaslarına ilişkin Kerkük Eğitim Müdürü Yardımcısı Abdulselam Bayraktar, “Yüzde 32 kararı hayata geçerse herhangi bir problemimiz kalmayacak.” diyerek atamaların Kerkük’te yaşayan başta Türkmenler olarak diğer etnisitelerin arasında nasıl dağılacağına dair en uygun yöntemin altını çizdi. 

 

 

Atamaların nasıl gerçekleşeceği hakkında konuşmak amacıyla Tba Gazetesinin bu sayısında Kerkük Eğitim Müdürü Yardımcısı Abdulselam Bayraktar ile kısa bir röportaj yaptık.

 

Atamalar Kerkük’ün bütün kesimlerini ve etnisitelerini  kapsıyor.

 

Kerkük’te 2841 kişinin devlet memuru olarak atamasının yapılacağı duyuruldu. Bu atamaya kimler başvurabilir ya da hangi alanlarda atama yapılacak. Konu halında daha ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

 

Irak’ın genelinde 8-9 senedir atamalar durdurulmuş vaziyette. Ama 2016’da 375 kişilik telafi atamalar verildi. Yeni gelen telafi atamaların sayısı 2841 olarak belirlenmiş durumda. Bu atama içerisinde öğretmen, katip, mühendis, hukukçu yer alabilir ve sonuç olarak karma bir dağılıma sahip. Atamalar Kerkük’ün bütün kesimlerini ve etnisitelerini kapsıyor. Yani Türkmen, Kürt, Arap veya Hristiyan, herkes atanmak için sunum yapma hakkına sahip. Az önce bahsettiğim bölümlerden üniversite, lise veya enstitüden mezunsa, bu atamaların dahilinde olabilirler. İki hafta önce biz bir bildiri yayınladık. Bildiri Kerkük Eğitim Müdürlüğü sayfasında paylaşıldı. Orada bize gelen bütün talimatları da yayınladık. Kerkük Eğitim Müdürlüğü olarak Irak Eğitim Bakanlığına müntesibiz. Oradan gelen emirleri ve yürütmeleri yerine getirmeye mükellefiz.  

 

Bakanlıktan gelen talimatlarda “atamalar milliyetler arasında bölünsün” ibaresi geçmiyor. Bize gelen yazıda genel bir şekilde boşluklar doldurulsun deniliyor. Atamaların 10 yıldan beri durdurulmasından dolayı biz anlaşmalı öğretmenler aracılığıyla boş kalan görevleri yürütüyoruz. Kerkük ilinde 7 binden fazla anlaşmalı öğretmenimiz var. Sözleşmedeki öğretmenler arasında Türkmen, Kürt, Arap ve Hristiyan bulunuyor. Herkesin bölgesine göre karışık bir yapısı var. Ondan dolayı atamalar bütün tarafları kapsıyor, hedef ise eksiklikleri kapatmak.

 

Atamaların, yüzde 32’ye dayanarak paylaştırılması lazım

 

Parlamenterlerle birlikte yaptığımız bir toplantıda şu anda yüzde 32 meselesi gündeme geldi, konuşuldu. Daha belli değil ama öyle bir durum mevcut. Kerkük başka illere benzemez. Bu şehir 4 kesimden oluşuyor. Atamaların bu kesimlerin arasında yüzde 32’ye dayanarak paylaştırılması lazım ve biz bunu kaç sene önce söyledik. Sağlık kurumlarına 2 ay önce atamalar yapıldı ve bu atamalar yüzde 32 esasına dayalı olarak dağıtıldı.

 

Buradan milletimize ve mezun olanlara sesleniyorum. Burada mezun olanların hepsi başvuru yapma hakkına sahipler. Bazı dedikodular çıktı güya bazı milliyetler diğerlerine göre daha yüksek puan alıyor. Böyle bir durum söz konusu değil ve inşallah biz burada olduğumuz sürece kimsenin hakkının yenmesine izin vermeyeceğiz.

 

Dağıtımları sadece sayısal açıdan yapamazsınız, branş olarak dağılım çok dikkatlice yapılmalı.

 

Etnisite ayrımı prosedürde nasıl gerçekleşiyor?

 

Daha önce Kerkük Eğitim Müdürlüğü resmi sayfasında paylaştığımız ilanda başvuru formu düzenledik. O formda milliyet seçeneği bulunuyor. Eğer siyasetçilerimiz yüzde 32 üzerine anlaşmaya varırlarsa o zaman elektronik olarak hepsini ayırt edebiliriz. Daha sonra 2841 sayısını milliyetlere göre böleriz. Değinmek istediğim başka bir konu ise Kerkük’te farklı dillerde eğitimlerin olması. Mesela Türkmence eğitim, Kürtçe eğitim, Arapça ve Hristiyanca eğitimleri mevcut. Ama tabii ki herkesin hakkı verilecektir. Türkçe ve Kürtçe eğitimi liseye kadar devam ediyor. Örnek olarak Türkçe eğitim alan birisi matematiği Türkçe okuyor. Bundan dolayı bu bölümlere alanında uzman öğretmenler atamak gerekiyor. Dağıtımları sadece sayısal açıdan yapamazsınız, branş olarak dağılım çok dikkatlice yapılmalı.

 

Mezun olduğun herhangi bir eğitim kurumunun puanı atamada etkili oluyor

 

Size başvuru yapanlar neye göre atanacaklar? Kıstaslar neler?

 

Başvuru yapanlar, ilk olarak üniversiteden aldıkları mezuniyet puanı üzerinden değerlendiriliyor. Daha sonra 2009’dan önce mezun olup atanamayanların puanı üzerine 5 puan ekleniyor. Eğer öğretmen veya herhangi bir memur sözleşmeli olarak görev yapmışsa, üniversite puanı üzerine her seneye karşı bir puan ekleniyor. Şehit ailesine mensup ise özel puan veriliyor. Ayrıca terörden muzdaripse yine puan kazanıyor. Bu sene yeni bir şart daha eklendi, eğer başvuru yapan kişinin evebeveynleri eğitimci olup emekliye ayrılmışlarsa ve başvuru yapan kişi 2016, 2017, 2018 ve 2019 mezunu ise yine ek olarak puanı artıyor. Yani üniversite veya mezun olduğun herhangi bir eğitim kurumunun puanı atamada etkili oluyor.

 

Yüzde 32 kararı hayata geçerse herhangi bir problemimiz kalmayacak. Hiçbir milliyet birbirini az atama veya çok atama gibi konularda suçlamayacaktır. Temennimiz bu meselenin çözülmesi.

 

Bu sene milliyet seçimini de başvuru formuna ekledik çünkü yüzde 32’lik sistem için çalışıyoruz

 

Önceden atamalarda etnisite belirleme şartı veya şıkkı var mıydı?

 

2016 yılında gelen 375 atama kararı bölgesel olarak yapıldı. O dönem ben müfettişlik yapıyordum. Altınköprü Komisyonuna girdim. O dönem 375 atamadan sadece 25 tanesi Altınköprü’ye verilmişti. Altınköprü’de atamalar yapmak için milliyete bakılmıyordu. Her kim ki bahsettiğim şartları kendisinde barındırıyor ise bu başvuruyu yapıp alınıyordu. Bu sene milliyet seçimini de başvuru formuna ekledik çünkü yüzde 32’lik sistem için çalışıyoruz. İnşallah siyasilerimiz bu konuda başarıya varır

 

Bölgelere göre atamaları yapacağız

 

Ya yüzde 32 meselesi kabul görmezse ne olacak?

 

O zaman bölgelere göre atamaları yapacağız. Örneğin Tazehurmatulu olanlar kendi yerlerinde açıkları kapatmalıdır veya Havice’de olanlar yine kendi yerlerinde açıkları kapatacaklar. Tabii ki farklı tecrübeleri yaşadık zamanında. Örnek olarak Havice’ye 5 tane öğretmen atıyorsun, Kürt veya Türkmen. Ama daha bir senesini doldurmadan torpil aracılığıyla tekrardan Kerkük’e yani merkeze dönmek istiyor. Sonuç olarak orada bulunan eksiklik yine devam ediyor. Ondan dolayı bölgesel olarak bölge halkını atayacağız ve böylesi daha sağlıklı olacak. Vakit anlamında da yine daha kazançlı çıkacaktır. Yüzde 32 olsa da yine aynı şekilde bölgesel olarak atamaları yapacağız. Halk kendi bölgesinde olduğu zaman daha kolay eğitime katkıda bulunabilir ve yol sıkıntısını çekmez. Eğer yüzde 32 tatbik edilirse, Türkmen, Kürt ve Araplara 900’er derece vereceğiz. Komisyon kurulup eksikliklere göre atamalar dağıtılacaktır.

Tba- Kerkük

Bir cevap yazın