KDP’den ITC’ye ziyaret

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Siyasi Büro Üyesi Hoşyar Zebari başkanlığında bir heyet Erbil’de Irak Türkmen Cephesi’ni (ITC) ziyaret etti.

 

KDP heyetini, ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve Milletvekili Aydın Maruf karşıladı.

 

 

KDP heyeti, heyet başkanı Hoşyar Zebari, Ali Hüseyin ve Fırsat Sofi’den oluşuyor.

 

 

Toplantı basına kapalı gerçekeleştirildi. Toplantı sonrası ITC Yürütme Kurulu Üyesi ve Milletvekili Aydın Maruf, basın açıklamasında bulundu.

 

 

 

 

 

 

 

Söz konusu açıklamada Maruf, şu ifadeleri kullandı:

 

“KDP heyeti, ITC’nin resmi bir şekilde hükümetin yeni kabinesine katılmasını istedi. Ayrıca ITC’nin 18 Şubat’ta yapılacak olan perlamento oturumuna katılmasını talep etti.”

 

 

Maruf, “Türkmenlerin adına ve ITC olarak isteklerini yanıtladık. Daha önce ITC başkanlığında yapılan Türkmen Partilerinin bir araya geldiği toplantıda bölgenin siyasi sürecine katılacağımızı ve hükümetin yeni kabinesinde yer alacağımızı görüşmüştük. Bu katılımın parlamento başkanlığında ve bakanlar kurulunda etkin olması gerekir.” dedi.

 

 

 

Maruf ayrıca, “Bu toplantı danışma amaçlı gerçekleşti. Ayrıca gelecek toplantılara hazırlanma aşaması oldu.” ifadelerinde bulundu.

 

 

Türkmenlere, parlamento başkan yardımcılığı ve bakanlık görevinin verilmesine ilişkin Maruf, “Türkmen taraflarının danışma toplantısında aldığımız kararda birlikte hükümete katılmaya ve diğer bakanlıklar için anlaştık. Biz parlamento başkan yardımcılığı, başbakan yardımcılığı ve bölge başkanlığı  yardımcılığı görevlerinden birisinin Türkmenlere verilmesini istiyoruz. Şu ana kadar parlamento başkan yardımcılığının Türkmenlere verilip verilmeyeceği belli değil, KDP heyetinin ITC ve Türkmenlerle gerçekleştirdiği görüşmenin Türkmenlerin parlamento başkanlığı ve hükümete katılımda bulunmasının gerektiğini vurgulama amaçlı olduğu görülüyor.” dedi.

 

 

Ayrıca Tba muhabirinin Türkmen işlerinden sorumlu bir bakanlık kurulması sorusu üzerine Maruf, “Toplantıda bahsedildi, doğrusu biz Türkmen işlerinden sorumlu bir komisyonun kurulmasını istiyoruz önceki toplantılardada bu konuyu konuştuk bu defada tekrarladık. Türkmen işlerinden sorumlu  Komisyon yada Bakanlık yada Müsteşarlık kurulmasını talep ettik aynı zamanda Hıristiyanlar içinde kurulmalı. Bu iki komisyonun mevcudiyeti oluşumların bakanlar kurulundaki mevcudiyeti demektir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Bir cevap yazın