KDP’den basın toplantısı

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) Fraksiyonu Hemin Hawrami başkanlığında Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenledi.

 

KDP Fraksiyonu Başkanı Hemin Hawrami yaptığı basın toplantısında, “Bugün Fraksiyonumuzun yeni yılda ilk toplantısını düzenledik. Kürdistan geçen sene birçok kötü durumdan geçti. Kürdistan halkı 30 Eylül’de kendi seçimini yaptı.” ifadelerini kullandı.

 

Hemin Hawrami, “Halkımız şimdi 30 Eylül’deki seçimlerde elde edilenlerle karşı karşıya. Bize göre yeni hükümetin kurulma çalışmalarının sonuçlanması ve hükümetteki kurumların hizmete başlaması acele bir şekilde olmalıdır. Bugün beşinci dönem milletvekillerinin yemin töreninin üzerinden 57 gün geçmektedir.” şeklinde konuştu.

 

“Bunu da sorumluluk alarak doğru bir ortaklıkla ve bölge dışına ait konuları bu konulara katmayarak yapabiliriz. Çünkü Kürdistan halkı seçimlere katılarak kararını vermiştir.” diyen Hawrami, “Beşinci dönem Kürdistan Parlamentosu seçimleri 7 Eylül 2017 de yapılmalıydı yani zaten bu dönem otomatik olarak bir sene gecikmiş durumda. Bundan dolayı biz KDP olarak sorumluluk ruhuyla hakim ya da mahkum ruhuyla değil eşit bir şekilde  gelecek haftadan itibaren hükümet kurma diyaloglarının ciddileşmesini ümit ediyoruz. Çünkü KDP şimdiye kadar sadece Değişim Hareketi (Goran) ve KYB (Kürditan Yurtseverler Birliği) ile bu konuyu masaya yatırdı.” dedi.

 

Sözlerinin devamında Hemin Hawrami şu ifadelerde bulundu:

 

“Ümidimiz halkımıza müjdeleyici bir haber vermek ve bu diyalogların sonunu getirmek. Halkımızın bölgedeki kurumlara olan güvenini daha fazla sarsmamak. Siyasi tarafların temel amaçları Kürdistan halkına hizmet olmalıdır. Kerkük ve iklim idaresinin dışında kalan bölgelerle ilgili konuları bu konulara katmaktan yana değiliz. Bu sorunların sorumlu bir şekilde konuşularak normalleştirilmesi gerekiyor. Bu kartların bir tarafın ya da iki tarafın anlaşmasıyla katılması ne Kerkük sorununun çözülmesini kolaylaştırır ne de yeni hükümetin hızlı bir şekilde kurulmasını sağlar.”

 

Bir cevap yazın