KDP: Oluşumlara kabinede kesinlikle yer verilecek

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Polit Büro Üyesi Dilşad Şahab,  Neçirvan Barzani’nin seçildikten sonra yayınlamış olduğu ilk mesajda, bölge başkanlığının bütün oluşum ve bütün farklı renklerin içinde barınacağı bir çatı olacağını vurguladığını ve kendilerinin buna inançlarının tam olduğunu dile getirdiğini belirtti.

 

IKBY yeni Başkanı Barzani’nin yemin törenine katılmak için Saad Abdullah Konferans Salonu’nda hazır bulunan Dilşad Şahab, “Bugün burada parlamento oturumu gerçekleşecek. Burada gerçekleşmesine Parlamento Başkanlığı karar verdi çünkü mekan olarak parlamentoda yeteri kadar geniş bir yer bulunmamasından dolayı burada yapılması kararlaştırıldı. Bu merasim iki bölümden oluşuyor. Birincisi Sayın Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın yemin merasimi. Şunu söylememiz gerekiyor henüz yemin etmediği için kendilerine seçilmiş başkan diyelim ve seçildikten sonra yayınlamış oldukları ilk mesajda, bölge başkanlığının bütün oluşum ve bütün farklı renklerin içinde barınacağı bir çatı olacağını vurgulamış ve kendilerinin buna inançları tamdır.” dedi.

 

İahab, “Umarız başta Kürdistan Demokrat Partisi ayrıca hükümette yer alacak veya almayacak herkesin bu başkanlıkta bu ruhla hareket eder. Büyük bir kuruluş olarak ve Kürdistan Bölgesi’nin bütün sakinlerinin beklentilerini yerine getirebilecek bir kuruluş olması için çalışılmalıdır.” şeklinde temennide bulundu.

 

Hükümet veya başkanlıkta Türkmen yada Hristiyanlara yer vermelerine ilişkin soruya Şahab, “Kesinlikle kesinlikle katılım göstermeleri sağlanacak. Henüz görüşmeler devam ediyor nitekim eğer dikkat ederseniz parlamento başkanlığı seçimlerinde imkan dahilinde Türkmen oluşumuna yer verildi. Ayrıca Hristiyanlarında katılımı olacak. Sonuç olarak ülkemizi birlikte idare edeceğiz. Bütün taraflarla birlikte hatta kendi arzuları üzerine muhalefet olmak isteyenlerle de birlikte.” yanıtını verdi.

Tba-Erbil