Kasımi: ABD kronik bir umutsuzluğa ve öfkeye saplanmış durumda

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, “ABD nükleer anlaşmanın alternatifini bulamadığı için kronik bir umutsuzluğa ve öfkeye saplanmış durumda.” dedi.

 

Kasımi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun İran ile ilgili açıklamalarına yanıtlama amaçlı yaptığı yazılı açıklamada Washington yönetiminin Orta Doğu’da yeni bir kaos peşinde olduğunu iddia etti.

 

ABD’nin “aşırıcı yeni yönetiminin kadim İran düşmanlığı” nedeniyle kendinden önceki hükümetin tüm adımlarına muhalefet ettiğini belirten Kasımi, Washington yönetiminin özel lobiler ve akımlar tarafından “aldatılmış başarısız çevrelerden” de yararlanarak izlediği bu yolun ABD çıkarlarına hizmet etmediğini öne sürdü.

 

Donald Trump başkanlığındaki yönetimin geçen yıl nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekildiğini hatırlatan Kasımi, “ABD nükleer anlaşmanın alternatifini bulamadığı için kronik bir umutsuzluğa ve öfkeye saplanmış durumda.” ifadelerinde bulundu.

 

ABD’nin kendini müzakere taraftarı gibi göstermeye çalıştığı değerlendirmesinde bulunan Kasımi, şu ifadelerde bulundu:

 

“Sayın Pompeo, bir kere daha çok açık bir şekilde ABD’nin İran düşmanı olduğunu ilan etti. Bu düşmanlık da İran halkına karşı düşmanlıktan başka bir şey değildir. Pompeo bilmelidir ve iyice anlamalıdır ki biz İran ve İranlıların düşmanlarına karşı tüm gücümüzle milli ve stratejik çıkarlarımızı savunacağız.”

 

İran’ın komşularıyla barıştan yana olduğunu kaydeden Kasımi, tüm bölge halklarının ABD politikalarına karşı uyanık olması gerektiğini aktardı.

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, dün Mısır’daki Kahire Amerikan Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, “ABD, İran rejiminin saldırgan maceraperestliğine karşı İsrail’in kendisini savunma hakkına tam destek veriyor. İsrail’in bunu kararlı bir şekilde yapacak askeri kapasiteye sahip olmasını sağlamaya devam edeceğiz.” demişti.

 

Pompeo, İran aynı yolda ilerlediği sürece Orta Doğu’daki milletlerin hiçbir zaman güven içinde olmayacaklarını ve ekonomik istikrara ulaşamayacaklarını belirtmişti.

AA

Bir cevap yazın