Kantinlerde Bazı Yiyeceklerin Satışı Yasaklandı

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Eğitim ve Sağlık bakanlıkları, ortak bir kararla kantinlerde bazı ürünlerin satışını yasaklama kararı aldı.

 

Erbil Eğitim Genel Müdürlüğü’nde Çevre ve Sağlık Bölümü Sorumlusu Ari Ağok, “Erbil Eğitim Genel Müdürlüğü, Çevre ve Sağlık Bölümü her yıl bir karar çıkarıyor. Her seferinde kendine özel bir karar bulunmaktadır. Bu sene, Erbil Genel Sağlık Müdürlüğü ile detaylı incelemelerde bulunduk. Sağlık Bakanlığı, sağlıklı yiyecekler ayrıca izinli ve izinsiz yiyeceklerle ilgili bir genelge hazırladı. Bu sene tüm okullarda geniş çaplı bir genelge ayrıca detaylı incelemede bulunmayı uygun gördük. Yasak olan yiyecekler arasında şunlar yer alıyor; tüm gazlı içecekler, felafil gibi kızartılmış yiyecekler, ancak ekmek arası et yasak değil, her türlü cips yasaklandı daha önce sadece bazı çeşitler yasaktı ancak şimdi tüm cips çeşitleri yasaklandı. Ayrıca sakız, şeker, pestil gibi ürünler de kantinlerde yasaklı ürünler arasında. Yasaklanmayan ürünler de, bisküvi, meyve suyu gibi ürünlerdir ayrıca kantinlerde meyve de satılmasını belirttik ki meyve hem öğrencilere enerji verir, hem de sağlık bakımından uygundur.” ifadelerinde bulundu

 

Erbil Eğitim Genel Müdürlüğü’nde Çevre ve Sağlık Bölümü Sorumlusu Ari Ağok ile konuya ilişkin yaptığımız görüşmede Tba’nın tüm sorularını yanıtladı.

 

Bu tür yiyeceklerin yasaklanma sebebi nedir?

 

Belirttiğimiz üzere, sağlık bakanlığının her türlü alanda özellikle de yiyecek alanında uzman bir komisyonu bulunmaktadır ki onlar bu ürünlerin yasaklanmasını uygun gördü. Aslında, eğitim merkezleri her evden öğrenci barındırdığı bir kapıdır. Öğrenciler de sadece kantinlerden yiyecek almak zorunda kalıyor.

 

Sağlıklı olmayan yiyecekler hem öğrenciye hem de okulun çevresine zarar vermektedir. Yasak olan ürünlerin, çocukların, piskolojik gelişimine, akli ve sağlık gelişimine zararı bulunmaktadır. Belli ki komisyonlar bunu doğru gördü. Bundan dolayı da belirtilen yiyecekler yasaklandı.

 

Yasaklanan bazı ürünlerin, kantinlerde satıldığı belirtiliyor. Siz bu kantinlere karşı herhangi bir yasal işlem başlatıyor musunuz?

 

Biz, Erbil Eğitim Genel Müdürlüğü olarak tüm eğitim alanları için bir komisyon oluşturduk, onlar kantin, çevre ve sağlık bölümlerinde incelemeler yapmaktalar. Biz de Eğitim Müdürlüğü olarak günlük olarak incelemelerde bulunuyoruz ve her kim bir uyarıda bulunursa biz gidip ziyaret ediyoruz.

 

Başlangıç noktası olarak bu karar onlar için zor olabilir. Ancak bizim onlara verdiğimiz görüş, sağlık şartları ve açıklamalarda bu yiyeceklerin aslında zararlı olduğunu gösteriyoruz. Diğer yandan biz ziyaret ettiğimizde ilk olarak notlarımızı yazacağız. İkinci ziyarette aynı şeylerle karşılaştığımızda kaymakamlıktan bir komisyon ile birlikte ki biz bir grup olarak haftalık olarak gezmekteyiz. İşte o zaman

 

 

kantine ceza verilerek, bir süreliğine kantin kapatılacaktır. Biz sert bir uyarıda bulunmak istemiyoruz ancak  kurallar çerçevesinde kantin sahiplerinin ve orada çalışanların sağlık şartlarının sağlanmasını istiyoruz.

 

Bazı okulların tuvalet ve su içme alanlarının da düzensiz olduğunu biliniyor, bu gibi alışılmış konuları sonlandırmak için neler yaptınız?

 

Bu bizim not aldığımız bir konu. Eğitim ve öğretim yılının başlangıcından önce 11 maddelik bir genelge eğitim merkezleri için belirliyoruz. Onlardan birisi ise toplu halde okulun yıkanması ve okula ait su depolarının temizlenmesi. Diğer taraftan da aynı şekilde dernekler ve müdürlükler yardımı ile de temizlikleri yapıyorz, lavaboları da aynı şekilde.

 

Bazı lavaboların temiz olmadığı hakkında duyumlar aldık, bu mesele okul idarelerinden kaynaklanıyor. Biz hepsine yetişemeyebiliriz çünkü sadece şehir merkezinde 405 eğitim merkezi bulunuyor. Kazaları bu rakamdan ayrı tutuyorum. Fakat müdür, okulun tamamının müdürü, sadece eğitim değil, aynı zamanda doğa, idari ve eğitim müdürü. Bu konular müdür, yardımcısı ve  okul idaresinin sorumluluğuna kalıyor. Hepsi birlikte tek grup halinde çalışmalı ve birbirlerine yardım etmeleri lazım. Aldığımız duyumlara göre temizlik konusunda bazı ilerlemeler katedilmiş durumda, bu aslında bizim altını çizdiğimiz önemli noktalardan birisi.

 

Erbil Eğitim Müdürlüğü, Doğa ve Çevre Bölümü sorumlusu olarak çevre yeşillendirme kampanyaları dahilinde okullara fidan veya ağaç dağıtıyor musunuz ?

 

Evet dağıtıyoruz. Erbil Peysaj Müdürlüğü aracılığıyla ki onlar da Erbil Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlılar, yıllık olarak 01.10 ile 05.11 ayları arasında eğitim merkezlerine yazı gönderiyorlar. Yazılarda bahçeli eğitim merkezlerinin müdürlüklerine başvurmaları isteniliyor. Bunun karşılığında bahçesi olan okullar fidan alabiliyorlar. Bu etkinliğe birçok okul katılıyor, fakat bu süreç sadece fidanları verme süreci, yani ardından gözetme yok. Maalesef iş adı bahçıvan olanlar sorumluluklarını yerine getiremiyorlar. Bunun yanıda da bazı yerlerde bahçıvan yok. Buna karşılık okulda çalışan koruma, yazı işlerinden sorumlu veya memurlar fidanların gözetimini sağlıyor. Geri gelelim gözetim meselesine, yine genel olarak okul idaresine, ayrıca özel olarak da okul müdürüne ait.

 

Öğrencileri bilinçlendirmek adına doğa ve çevre sağlığı için yürüttüğünüz herhangi bir etkinliğiniz var mı?

 

Evet var, az önce belirttiğim gibi gözetimden ayrı bilinçlendirmeyi de yapıyoruz. Bilinçlendirmeyi farklı yöntemlerle uyguluyoruz, onlardan birisi poster dağıtımı. Örnek olarak 15 Ekim Dünya El Yıkama günüydü. Bu gün münasebeti ile eğitim merkezlerinde birçok çevresel broşür dağıtımı gerçekleştirdik.  Ayrıca kukla gösterisi aracılığıyla anaokulda temizlik, el yıkama ve fidan dikme konulu oyunlar oynadık.

 

Ayrıca liselerde çevreci gruplar ayarlıyoruz. Erbil’de bazı liseleri belirledik, bu gruplar birkaç gönüllü öğrenciden oluşuyor, okulların gözetimini temizlik bakımından yapacaklar ve çevrecilik  kültürü yayacaklar. Ayrıca biz çevre konulu seminerler ayarlıyoruz, bu seminerler sağlık ve çevre konusunda uzman kişilerce düzenleniyor. Bunlar özellikle ergenlik çağına yetişmiş çocuklara mesaj olarak veriliyor.

 

Sağlık komisyonu okullara başvurular yapıyor, bu komisyonun misyonu nedir?

 

Sağlık Denetleme Müdürlüğü, Erbil Sağlık Genel Müdürlüğünün bir parçası ve böylece eğitim merkezlerini denetlemeye tabi kılıyor. Bu denetleme ile temizlik ve bazı muayene ve sağlık kontrollerini yapıyorlar, göz muayenesi veya kulak, burun, boğaz muayenesi veya ani salgın olan hastalıklar için kontroller yapılıyor. Ayrıca satıcıları ziyaret ederek sağlık izinlerinin yoklamasını yaparlar. Bu sadece satıcılar ile ilgili olan bir husus.

 

Röp & Foto: Abdülselam Hişam

 

 

Bir cevap yazın