Kalın’dan ABD’nin 3 PKK’lının başına ödül koymasına ilişkin açıklama

Türkiye Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Bir politika tercihi yapıldı, bunu devam ettirmek için zorlanıyorlar. YPG’yi, PYD’yi PKK’dan ayırıyoruz diyerek kandıramazlar. Bu geç alınmış bir karar. Türkiye’nin Fırat’ın doğusu politikasını değiştirmez.” dedi

 

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Fatih Altaylı’nın Habertürk ekranlarında sunduğu Teke Tek programına konuk oldu.

 

Geç alınmış bir karar

 

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Kalın’dan, ABD’nin PKK’lı 3 teröristin başına ödül koymasına ilişkin açıklama yaptı. Kalın, “Bir politika tercihi yapıldı bunu devam ettirmek için zorlanıyorlar. YPG’yi, PYD’yi PKK’dan ayırıyoruz diyerek kandıramazlar. Geç kalınmış bir karar. YPG ve PYD’yi perdelemek içinse yakında ortaya çıkar. Münbiç yol haritası bütün yönleriyle planlandığı şekilde uygulanacak. Bizim beklentimiz ABD’nin PYD ve YPG ile angajmanını bitirmesi. Türkiye’nin Fırat’ın doğusu politikasını değiştirmez.” dedi.

 

İran’a yaptırımlar

 

Kalın, “Cumhurbaşkanımız çıkıp ‘dünya 5’ten büyüktür’ dediğinde birileri bundan rahatsız oluyor. Barbar demeseler bile başka bir şeyler diyorlar. Barbar demek ilkel Afrikalıdır. Bunları bir kere bir kenara koymak gerek. Bu insanlar barbar değil. Bir anda dışarıdan öyle bir darbe geldi ki bütün dengelerini, kimyalarını bozdu. Sömürgecilik bir yolunun doğal kaynaklarını sadece çalmıyor, rüyalarını çalıyor. Barbarlık dediğinizde teknolojik modernlik üzerine hareket ettiğini söyleyenlerin aslında barbarlık yaptığı doğru.” diye konuştu.

Bir cevap yazın