Kahve Ticareti Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Kahve, birçok insanın bağımlısı olduğu bir gıda. Çoğu insan güne kahve içmeden başlayamaz.

 

Batılı ülkeler kahveyi kendi mülkü olduğu iddia etse de kahve 3. Yüzyıla dayanıyor ve ilk olarak bugünkü Etiyopya’da bulunmuştur. “Kaldi” adındaki bir çoban hayvanlarını otlatırken kırmızı bir kahve çekirdeği gözüne çarpar. Kahve çekirdeğini yedikten sonra bir süre çocuk gibi davranır ve kendini çok mutlu hisseder.

 

Kahve içmenin Batılı ülkelerde yaygınlaşması 1800’lü yıllara dayanıyor. Daha sonra bir ticaret kaynağına dönüşmüş, yoksul ve zengin ülkeler arasında büyük bir köprü olmuştur. Kahvenin çilesi yoksul ülkelerde çekilir ve burada üretilir ancak zengin ülkelerde bunun ticareti yapılır.

 

Uluslararası bir örgütün araştırmalarına göre, dünya genelinde günde 1 milyar kupa kahve içilmektedir. Bu araştırmaya dayanarak, insanlığın büyük bir bölümünün kahveye bağımlı olduğunu söyleyebiliriz. Batılı ülkelerde insanlar uyandıktan sonra bir kupa kahve içmeyi günlük rutinlerine eklemiş durumda. Yani güne kahveyle başlamak aktif bir güne başlamak anlamına geliyor.

 

Kahvenin neredeyse kafeinle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Kafein direkt olarak adenozin asidini etkiler. Adenozin sinirleri gevşetir ve beyni yavaşlatır. Yani kafein, hücre sistemini etkiler ve daha fazla aktiflik sağlar. Bir başka deyişle kişi kendini daha huzurlu hisseder. Üstelik bu kadarıyla da yetinmez, insana kendini daha canlı hissettirir ve beynin güçlü çalışmasını sağlar. Beyin de organlara daha aktif çalışma sinyali yollar.

 

Kafein faydalı bir maddedir ancak her şeyin fazlasının zarar olduğunu da unutmamak gerekir. Özellikle insan sağlığı için aşırı kafein kullanımı zararlıdır.

 

Kahve içmeyi bıraktığınızda vücudunuzda ne gibi değişiklikler olacağını biliyor musunuz?

 

Bu durumda vücutta yaşanacak olaylara hazır olmak gerekir. Kahve içmeyi bırakırsak vücutta birçok değişiklik yaşanır. Baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve uykusuzluk. Peki bunları yenersek bizim daha mı sağlıklı bir vücudumuz olur? Kahvesiz de bir insanın yaşayabileceği doğrudur fakat kahve içmezsek bize vereceği kafeinden mahrum kalırız. İnsanlar başka yollarla da kafein elde edebilir tabii ki. Örneğin, kafein enerji içeceklerinde de bulunur ama onların insan sağlığına zararı vardır. Obezite, şeker hastalıkları, bayılma ve hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

 

Kahve içmeyi bırakırsak dünyada nasıl bir gelişmeye neden olur?

 

Petrolden sonra en çok kahvenin talep gördüğünü biliyor muydunuz? Dünyada 50 ülkede kahve üretiliyor, 25 milyon çiftçinin geçim kaynağı kahveye dayanıyor. Sadece ABD’de yıllık 225 milyar dolarlık kahve tüketiliyor ve kahve 1.7 milyonluk bir istihdam alanı oluşturuyor. Kahvenin birden yok olduğunu hayal edelim; bu küresel bir ekonomik çöküş demek olur.

 

Sonuç olarak insanın kahvesiz yaşayabileceğini söyleyebiliriz ama kahve olmazsa birçok insanın geçim kaynağı yok olur.

Hüseyin Hatip