ITC: Kerkük’e, tüm kesimleri temsil edecek bir vali atanmalı

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Siyasi Büro Üyesi Mardin Gökkaya, ”Kürt siyasi partilerin Kerkük’e Kürt bir vali atama çabaları bizi endişelendiriyor.” dedi.

 

Tek bir etnik ve mezhepsel grubu temsil edecek yöneticinin kentte sorun oluşturacağına inandıklarını söyleyen Gökkaya, ”Kerkük’e, herkese eşit mesafede olan ve tüm kesimleri temsil edecek bir vali atanmalı.” ifadesinde bulundu.

 

ITC Kerkük Teşkilat Sorumlusu Muhammed Saman da son 14 yılda “tek taraflı yönetimin” kente büyük zarar verdiğine dikkati çekti.

 

Saman, tek bir grubun Kerkük’e hakim olmasını istemediklerini vurgulayarak, bu yöndeki hiçbir adımı da kabul etmediklerini aktardı.

 

ITC Kerkük Teşkilat Sorumlusu, “Kürt siyasi partilere ait silahlı güçlerin Kerkük’te güvenliği sağladığı günleri tekrar görmek istemiyoruz.” diye konuştu.

 

Kerkük’te tek bir millet ve mezhepsel grubun yaşamadığını ve kentin küçük bir Irak olduğunu dile getiren Kerkük Arap Meclisi Üyesi Hatem et-Tai de aynı şekilde “Köylerimizin tahrip edildiği, insanlarımızın kaçırıldığı ve kenti bir tek etnik grubun yönettiği günler geri dönmemeli.” diye konuştu.

 

Kerkük’te iki gün önce bir araya gelen Kürt siyasi parti temsilcileri, düzenledikleri toplantıda “kente Kürt bir valinin atanması gerektiğini” vurguladılar.

AA

Bir cevap yazın