İslam Dünyası ve Türkiye’deki Kriz

Ali Antar

 

Türkiye tarih boyunca dışarıdan gelen saldırılara maruz kalan bir ülke olup, bunları Osmanlı Devleti döneminde de yaşamıştır. Zira fethettiği bölgelerde adaleti sağlayıp huzurlu bir yaşam olanağı sağlasa da her daim ihanete uğramış ve bu devlet yıkılmak istenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti için de aynı çabalar söz konusu.

 

Türkiye, özellikle son dönemde gözle görülür bir şekilde gelişti ve büyüdü. Bu hızlı ve büyük gelişim, ülkeyi sevmeyenlerin içine dert oldu. Halkının çoğu Müslüman olan Türkiye, her zaman İslami ülkeleri desteklemiş, bu ülkelerin istikrarı ve huzuru için çaba sarf etmiştir. Özgür İslam devletleri Filistin ve Arakan meselelerinde sert ve cesur bir duruş sergileyen Türkiye’ye karşı büyük sevgi besliyor.

 

Söz ettiklerimizin yanında Türkiye’nin Rusya, İran, ayrıca Azerbaycan gibi Türk soyundan devletlerle iyi ilişkileri bulunuyor. Haliyle bu durum ABD, İsrail ve onların gölgesi altında olan ülkelerin canını sıkıyor.

 

ABD, Türkiye yasalarına göre terörist olan bir papazı bahane ederek Türkiye’ye karşı sert dil kullanıp, Türk lirasının dolar karşısındaki değeriyle oynamaya başladı ve bu ülkeye karşı yaptırım uyguladı. Öte yandan ABD’nin kendi gücünü tüm ülkelere dayatmak istediği aşikar. Yaptırımlar uygulayarak, Kuzey Kore, Rusya, Türkiye ve İran gibi güçlü ülkeleri baskı altında bırakıp kendi gölgesi altına alma çabasında olan ABD, bu ülkelerin Mısır ve Suudi Arabistan gibi emir eri olmayacağından habersiz.

 

Tüm bahsi geçenlerin yanında ABD, Türk lirasının dolar karşısındaki değeriyle oynayarak halkı bıktırma çabasında. Böyle yaparak Türkiye’de iç anlaşmazlık yaratmak peşinde. Fakat bu ülkede olup bitenler çok farklı. Örneğin; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halkına ‘Türk lirası alın, dolarları satın’ dediğinde, Türk halkı dil ve siyasi görüş farklılığı gözetmeksizin döviz bozdurmak için sokaklara döküldü. Bu sayede 7.25’i gören dolar, 6 liraya düştü.

 

Öte yandan Müslüman turistler de Türk halkı ile aynı duruşu sergiledi. Katar ve zengin diğer İslami devletlerden turistler Türkiye’yi ziyaret etti ve çok büyük bir miktarda doları liraya çevirdiler. Bu da onların İslami dayanışmayı ABD’nin arkadaşlığından üstün gördüklerini gösteriyor.

 

Son olarak yaşanan olaylar ve Müslümanların duruşuna bakıldığında, halkların iradesi ve Müslümanların dayanışmasının, ABD’nin bölgedeki ülkelerde yapmak istediği israfı önleyeceğini görebiliyoruz. Ekonomik sorunlar yüzünden ABD’nin halihazırda Avrupa ülkeleriyle ilişkileri zayıflamış durumda. Kuzey ve Güney Kore, Rusya, Çin, Japonya, İran, Türkiye ve İslami devletler bir olursa, kolayca ABD’yi susturulabilir, Kudüs krizi, Ortadoğu ve dünyadaki ekonomik krizi çözebilirler.

 

Bir cevap yazın