İran’dan Bolton açıklaması: Aylar önce ‘3 ay sonra’ yoksunuz demişti, ama o gitti

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın görevden alınmasının ardından İran’dan ilk açıklama geldi. İran Hükümet Sözcüsü, “Aylar önce İran’ın ‘3 ay sonra’ yok olacağını söylemişti. Biz ayaktayız ama o gitti.” dedi.

 

İran Hükümeti Szöcüsü Ali Rebii, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik danışmanı John Bolton’ın görevden alınmasına dair, “Aylar önce İran’ın ‘3 ay sonra’ yok olacağını söylemişti. Biz ayaktayız ama o gitti.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Rebii, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “John Bolton aylar önce İran’ın üç ay sonra ortada olmayacağını öne sürmüştü, fakat biz hala ayaktayız ve o bütün İran düşmanlarının birer birer sahayı terk ettiği gibi gitti. En büyük savaş ve ekonomik terörizm destekçisinin görevden alınmasıyla Beyaz Saray artık İran’ın gerçeklerini anlamada daha az engellerle karşılaşacaktır.” İfadelerini kullandı.

 

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya üzerinden “Dün gece John Bolton´a hizmetlerinin artık Beyaz Saray´da gerekli olmadığını bildirmiştim. Diğerleri gibi yaptığı önerilerin birçoğuna şiddetle karşı çıktım ve bu nedenle John´dan bu sabah istifasını istedim. John´a hizmetleri için çok teşekkür ederim. Gelecek hafta yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı´nı açıklayacağım” diye yazmıştı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, istifasını kendisinin önerdiğini ve Trump´ın cevap olarak “Bunu yarın konuşalım” dediğini paylaşmıştı.

 

Öte yandan Bolton’ın görevden alınmasıyla ilgili olarak, bir yorum da İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Macid Tahtıravancı’dan geldi.

 

Tahtıravancı, “ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın görevden alınması İran’ı ABD ile görüşmek için yeniden düşünmeye itmez.” İfadelerini kullandı.

 

Tahtıravancı, yaptırımlar sürene dek ABD’yle müzakerenin mümkün olmadığını söyledi.

 

 

HaberTürk