Irak savunma Bakanı’ndan skandal açıklamanın tepkisi sürüyor

Irak Savunma Bakanı, hükümet karşıtı gösterilerde meydana gelen ölümlerin, yetkililerin bilgisi dışında ülkeye sokulan gaz bombalarını kullanan “üçüncü tarafların eliyle” gerçekleştirildiğini belirtti.

 

 

Savunma Bakanı Necah eş-Şemeri,  yaptığı açıklamada, “Göstericilerden ve güvenlik güçlerinden, iki taraftan da ölenler var. Katil ise üçüncü taraflar” diye konuştu.

 

Savunma Bakani Şemeri, buradaki açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

 

Tüfekle atılan gaz bombasının menzili 100 metreyi geçmez. Göstericileri dağıtmak için kullanılan gaz bombaları veya diğer yollar, dünyanın pek çok ülkesinde gösterilerde kullanılıyor. Garip bir şekilde, güvenlik güçlerinin 300 metre uzağındaki göstericilerden ölen ve yaralananlar oldu. Yaralananların güvenlik güçleriyle hiçbir bağlantısı yok. Yaralıların vücutlarından ve başına gaz bombası isabet etmesi sonucu ölen mağdurların kafataslarından alınan örnekler, bu teçhizat ile bunların kullanıldığı tüfeklerin Irak hükümetinin bilgisi dışında ülkeye girdiğini gösterdi. Protestoculara karşı kullanılan mermiler, göstericileri dağıtmak için kullanılan mermilerden 3 kat ağır.”

 

Savunma bakanının ”Üçüncü taraf”’ açıklaması tartışmalara yol açtı

 

Şemeri’nin kullandığı “üçüncü taraf” ifadesinin ülkede tartışma yaratması üzerine, Irak Savunma Bakanlığı yazılı bir açıklama yayımladı.

 

Savunma Bakanı’nın bu açıklaması Irak’ta birçok hukukçu ve aktivistin hedefi haline geldi.

 

Hükümetin protestocuları koruyamadığının açıkça itiraf ettiğine dair bir kanıt’ olduğunu savunan hukukçular,  bunun Şemeri ile Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi hükümetini sorumluluktan muaf tutmadığını belirtiyor.