Irak Kızılayı: Ekiplerimiz yardım kolilerini ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor

Çin’in Vuhan kentinde çıkan koronavirüs, kısa sürede dünyanın birçok bölgesine yayıldı. Virüs nedenyle birçok ülke alarma geçerken Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde (IKBY) sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

Irak Kızılayı, sokağa çıkma yasağının uygulamaya geçmesinin ardından ihtiyaç sahibi aileleri unutmadı.

 

Sokağa çıkma yasağı çerçevesinde ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlara ilişkin Irak Kızılayı Erbil Şube Başkanı ve Bölge Koordinatörü Havre İhsan, Tba’ya konuştu.

 

 

Irak Kızılayı Erbil Şube Başkanı ve Bölge Koordinatörü Havre İhsan, “Erbil Kızılayı’nın burada birkaç ofisi mevcut. Her gün toplantı gerçekleştiriyoruz.” dedi.

 

Bölgedeki sokağa çıkma yasağına ve bu kapsamda yardımlarına değinen İhsan, “Türk Kızılayı işbirliği ile bir takım gıda kolisi ve maske ihtiyaç sahiplerine dağıttık.” ifadelerinde bulundu.

 

“Bilindiği üzere, Erbil, Duhok ve Süleymaniye’de bir milyon hem Suryeli hem de Iraklı göçmenler bulunuyor. Bunların bir çoğu da işsiz veya bir maaşa bağlı değil.” diyen İhsan, “Bu nedenle de maaşları olmayan ve günlük gelirlerle geçinenler şu anki sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu gelir kaynaklarını kaybettiler.” diye konuştu.

 

İhsan, “Biz, ihtiyaç sahibi ailelere destek amaçlı gıda yardımında bulunduk. Bu dağıtım ekiplerimiz tarafından yürütülüyor ve yardımlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Şu anda az sayıda yardım kolimiz kaldı, bu nedenle Türkiye ve yardım vakıflarından daha fazla yardımda bulunmak için destekte bulunmasını talep ediyoruz.” dedi.

 

Erbil ve Süleymaniye’de sokağa çıkma yasağı 13 Mart 2020 saat 24.00 itibariyle uygulamaya sokuldu. IKBY İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bugün bitmesi planlanan yasağın beş gün daha uzatıldığı bildirildi.

Haber: Ali Antar                        Foto&Video:Muhammet Emin

Bir cevap yazın