Irak Kahramanları operasyonunun üçüncü aşamasına geçildi

Salahaddin’de istikrar, güvenliğin sağlanması ve bölgenin DEAŞ kalıntılarından arındırılmasının amaçlandığı Irak Kahramanları operasyonunun üçüncü aşamasına geçildi.

 

Silahlı Güçler Genel Komutanlığı Sözcüsü Yahya Rasul, “Başbakan Mustafa Kazımi’nin onayıyla ve  Ortak Operasyonlar Komutanlığı tarafından yönetilen Irak Kahramanları operasyonunda üçüncü aşamaya geçilerek, Selahaddin sınırında bazı bölgelerde istikrar, güvenliğin sağlanması ve bölgenin DEAŞ kalıntılarından arındırma çalışması yapılacak.” dedi.

 

Operasyonun 3 eksende başlatıldığı kaydedilen açıklamada, DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon hava kuvvetlerinde de destek alındığı kaydedildi.

 

Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Kazımi’nin Askeri Sözcüsü Yahya Resul yaptığı açıklamasında, “Başbakan Kazımi’nin talimatıyla Kerkük’ün güney batısında DEAŞ’a karşı ‘Irak’ın Kahramanları’ adlı operasyonlar başladı.” ifadesinde bulunmuştu.

 

Operasyonun 5 ayrı koldan devam ettiğini belirten Resul, bu operasyonla istikrar ve güvenliğin sağlanması ve söz konusu bölgenin DEAŞ kalıntılarından arındırılmasının amaçlarını taşıyor.

 

DEAŞ, Kerkük çevresinde askeri birliklere yönelik zaman zaman saldırılar düzenliyor.