Irak Maliye Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) ile 40 sene ödeme ve 10 sene geciktirmeli ödeme şekilde BİR MİLYAR DOLAR borç sözleşmesi imzaladı.

 

 

Bakanlığın yaptığı açıklamada, Genel Bütçe Kanununa göre ve Bakanlar Kurulu kararınca Maliye Bakanlığı’na verilen yetkiler doğrultusunda, bakanlığın Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİCA) ile BİR milyar dolarlık borç senedi imzaladığını bildirdi.

 

Bakanlığın açıklamasında, imzalanan borç sözleşmesinde, 1 milyar doların 40 sene ödeme süresi ve 10 sene de geciktirme süresinin yer aldığını söyledi.

 

Bu sabah iki ülke arasında atılan imzaların, Irak Maliye Bakanı Fuat Hüseyin ve Japonya’nın Bağdat Büyükelçisi  Naofumi Hashimoto ile birlikte Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JİCA) imzası yer aldı.

 

Maliye Bakanlığı’nın ayrıca açıklamasında, yarı yıllık ödeme şekli ve %0,2 faiz oranına sahip olan borcun, Basra petrol rafinesi için kullanılacağını ve bu durumda üretimin kalitesi ve miktarının artıracağına  belirtti.

 

Fuat Hüseyin ülkesinin ekonomisine katkıda bulunan Japonya hükümetine teşekkür ederek, düşük faizli ve ödeme kolaylığına sahip olan bu adımın ülkenin ekonomisine büyük katkıda bulunacağını ifade etti.

 

Öte yandan Japonya Bağdat Büyükelçisi ülkesinin her alanda Irak’a yardım etmekte hazır olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın