Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi Erbil’e vardı

Tba-Erbil
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, resmi temaslarda bulunmak üzere Erbil’e vardı.
Başbakan Abdulmehdi, Erbil Uluslararası Havalimanı’nda  Başkanı Neçirvan Barzani ve beraberindeki heyet tarafından karşıladı.

 

Başbakan Abdulmehdi ile IKBY Başkanı Barzani görüşme gerçekleştirdi.

 

IKBY Başkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre Barzani, Abdulmehdi ve beraberindeki heyetle basına kapalı gerçekleştirdiği görüşmede, Bağdat’ta son günlerde meydana gelen gelişmeler, İran ve ABD arasındaki gerilim, Irak’taki gösterilerle Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkileri ele aldı.

 

Açıklamada Abdulmehdi ve Barzani’nin, Irak’ın bölgesel ve uluslararası güçlerce çatışma sahasına dönüştürülmemesi, Irak’ın diğer ülkelerle ilişkilerinin ortak çıkarlar ve egemenliğe saygı prensibi üzerine olması, tüm tarafların gerginliğin yatışması için ortak çalışması ve ülkenin çıkarlarının öncelikli olmasına vurgu yaptıkları ifade edildi.

 

Tarafların görüşmede uluslararası toplumun Irak ve IKBY’ye terör örgütü DEAŞ ile mücadeledeki sürekli desteğinin önemini, terörün yeniden ortaya çıkması, Irak merkezi hükümetine bağlı güçlerle Peşmerge arasındaki bölgelerdeki DEAŞ’ın eylemlerini de konuştukları aktarıldı.