İngiltere: Nükleer anlaşmayı kurtarmak için hala küçük bir fırsat var

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, İran ile imzalanan nükleer anlaşmayı kurtarmak adına hala zaman olduğunu söyleyerek, ülkesinin İran krizini ele alma noktasında ABD ile aynı fikirde olmadığını dile getirdi.

 

Hunt, Brüksel’de düzenlenen Dışişleri Bakanları toplantısında gazetecilere yaptığı açıklamada, “İran nükleer silah geliştirmekten hala iyi bir yıl uzakta. Zaman daralsa da hala anlaşmayı kurtarmak için küçük bir fırsat var” diye konuştu.

Ülkesinin İran krizi konusunda ABD’den farklı düşündüğünü dile getiren Hunt, “ABD ve İngiltere küresel barış ve refah konusunda 75 yıldan uzunca süredir birlikte çalışıyor ancak bazen dostlar da farklı fikirlerde olabilir. Bu konu bizim aynı fikirde olmadığımız ender alanlarda biri. Ama bu yine de, barışı temin etmek için yakın çalışmayı sürdürmeyeceğimiz anlamına gelmiyor” yorumunda bulundu.

 

Brüksel’de düzenlenen toplantıda, İran ve ABD’yi gerginliği azaltmaya ikna etme ve 2015 yılında imzalanan anlaşmanın çökmesini önlemek amacıyla diyalog başlatılmasının bir yolunu bulma konusu ele alınacak.

Brüksel’de açıklama yapan bir diğer isim Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise, nükleer anlaşmasını sürdürebilmek için Avrupa’nın birlikte hareket etmesi gerektiğini ve Tahran’ın, sözleşme şartlarına uymama kararından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Le Drian, “Avrupalılar bu konuda birlikteliklerini sürdürmeli” diyerek, İran’ın, ABD’nin geçen sene çekildiği anlaşmadaki yükümlülüklerini azaltma kararının ‘kötü bir karara kötü tepki’ olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın