İngiltere: Hükümet, koronavirüsle mücadele olağanüstü yetkiler talep ediyor

İngiltere hükümeti, yeni tip koronavirüs ile mücadele amaçlı halk sağlığını korumak ve sağlık hizmetlerinde çalışanları harekete geçirmek için hükümete olağanüstü yetkiler veren “acil durum tasarısı” ortaya koydu.

 

Yarın Avam Kamarasına sunulacak yasa tasarısı, Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) virüsle mücadelesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

 

Tasarı kapsamında polis halk sağlığını korumak için insanları gözaltına alıp tecrit edebilecek güce sahip olacak. Bu kapsamda sağlık çalışanları ve emekli sosyal hizmet uzmanları tekrara çalışmaya davet edilebilir. Hastaların bakımına yardımcı olan gönüllülerin kendi işlerinin dört hafta süreyle askıya alınmasına izin veren garantiler mümkün. Hastanelerdeki idari işlemler ise virüsle mücadele kapsamında basitleştirilecek.

 

AFP’nin haberine göre, hükümet tarafından hazırlanan acil durum tasarısındaki prosedürlerin tamamı derhal yürürlüğe girmeyecek. Prosedürlerin en fazla iki yıl boyunca geçerli olması bekleniyor.

 

Times gazetesi, tasarının milletvekilleri tarafından oylama yapılmadan kabul edilmeyeceğini aktardı. Tasarının önümüzdeki hafta yapılması planlanan parlamento oturumundan önce yürürlüğe girmesi bekleniyor.

timetürk