IKBY’den Suriye’nin kuzeydoğusundaki duruma ilişkin açıklama

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) hükümetinden, ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararına ilişkin bir açıklama geldi.

 

IKBY hükümeti resmi sayfasından yapılan bir açıklamada,  ABD güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararından endişe duydukları belirtildi.

 

Açıklamada, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti, DEAŞ karşı uluslarası koalisyon üyesi olan Türkiye’den, DEAŞ’a karşı savaşta katedilen gelişmeyi olumsuz etkileyecek  bir adımdan kaçınmasını istiyor.” denildi.

 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

“Her askeri sorun veye gelişme sonucu, Suriye’nin sınır dışına da etki ederek, DEAŞ’ın tekrardan dönmesini ve çok sayıda halkın göç etmesine yol açacak bir ortam yaratabilir. Bu nedenle, Kürt güçleriyle de tüm tarafların diyalog ve görüşmelerle durumu düzeltmesi gerekir. Kürdistan hükümeti, sorunlara genel siyasi bir çözüm bulunmasını ve tüm Suriye vatandaşının ayrıca aralarındaki Kürtlerin de haklarının korunması gerektiği vurguluyor.”

 

Açıklamada ayrıca, “Kürdistan hükümeti, terör örgütü DEAŞ’a karşı savaşta çok can kaybetti. Şimdi ise 1 milyon 100 bin göçmeni misafir etmekte. Bunların birçoğu krizlerden dolayı Kürdistan Bölgesine sığınmış durumda.” ifadeleri kullanıldı.

Bir cevap yazın