IKBY yeni Başkanı Neçirvan Barzani için tören düzenleniyor

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani için düzenlenen yemin tören yetkilierin yerini alması ile başladı.

 

Törende IKBY Parlamento Başkanı Vala Ferid açılış konuşması yaptıktan sonra Neçirvan Barzani’yi yemin etmesi için kürüye davet etti.

 

Neçirvan Barzani davet üzerine kürsüde Kur’an-Kerim’e el basarak, “Yüce Allah’ın adıyla, Kürdistan Bölgesi halkının haklarını, kazanımlarını ve yine birliği ve beraberliği ile çıkarlarını koruyacağıma, bana verilen yetkiyi dürüst ve samimiyetle yerine getireceğine yemin ediyorum. Allah yardımcımız olsun.” şeklinde and okudu.

 

 

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani yemin töreni sonrası yaptığı konuşmada, “Başkanlık seçimine katılan ve katılmayan, başkanlık seçimlerinde bana oy veren ve vermeyen herkese teşekkür ederim.” dedi.

 

Neçirvan Barzani, bu dönemde en önemli hususun demokrasi kazanımlarının sürekliğini sağlamak olduğunun vurguladı.

 

Barzani, “Bugün yeni görev sürecine hazırlanırken, hafızalarımızda iyi ve kötü anılarımız canlanmaktadır.  Yaşanan bazı şeylere alışmamız, unutmamız mümkün değildir. DEAŞ gibi bir örgütün saldırılarının 21 yüzyılda gerçekleşmiş olması, katletme şekli hepimizi şok etmiş ve dünyayı sarsmıştır.” ifadelerinde bulundu.

 

Neçirvan Barzani Irak hükümeti ile Anayasa çerçevesinde ortak çözüm için çalışacaklarını vurgulayarak, “Hiçbir şeyin Anayasa’ya alternatif olmadığını gördük. Kasten uyulmamasının bileşenler için nasıl sonuçlandığını hep birlikte gördük. Geçmiş acılarımızı intikam duygusu ile değil, karşılıklı hoşgörü çerçevesinde çözelim.” şeklinde konuştu.

 

“Bizden sonraki nesillere güzel ve yaşanabilir bir ülke bırakma gayesindeyiz.” diyen Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Toplumumuz güzel ve aydınlık bir geleceğe layıktır. Başkanlığım döneminde Kürdistan Bölgesi Başbakanı’nı destekleyeceğim. Tüm siyasi, etnik ve dini farklılıkları kucaklayacağım. Kürdistan bu topraklarda yaşayan tüm bileşenlerin ülkesidir.”

 

Törende Mesud Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Irak Parlamento Başkanı Muhammed Helbusi, Irak Başbakanlığı temsilcisi ve yabancı ülke temsilcileri konuşma yaptı.

 

Mesut Barzani, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani için düzenlenen yemin töreninde yaptığı konuşmada, Neçirvan Barzani’yi desteklediğini kaydetti.

 

 

Mesut Barzani, IKBY ve Irak hükümetlerine mevcut sorunları çözme çağrısında bulundu.

 

DEAŞ’ın büyük bir yenilgiye uğredığını ancak tehlikenin sürdüğünü vurgulayan Barzani, “DEAŞ yeniden örgütleniyor. Bu, sadece Irak ve Kürdistan Bölgesi üzerinde değil, bölgenin geneli ve dünya açısından da tehlikedir. 2014’teki felaketin tekrarlanmaması için buna engel olunmalıdır.” ifadelerini kullandı.

 

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, konuşmasında IKBY Başkanlığı görevinden dolayı Neçirvan Barzani’yi kutladı.

 

 

Neçirvan Barzani’nin diplomatik ve idari konularda yüksek bir tecrübeye sahip olduğunu kaydeden Salih, bu nedenle de Bağdat ile Erbil hükümetleri arasında yapıcı bir rol oynayacağını umut ettiklerini vurguladı.

 

Muhammet Halbusi: Neçirvan Barzani’nin seçilmesi önemli bir adım

 

 

Irak Meclis Başkanı Muhammet Halbusi, ” Neçirvan Barzani’yi kutluyorum. Bağdat ve Erbil ilişkilerinin güçlenmesi için bu seçimin önemli bir adımdı. Neçirvan Barzani’nin bu göreve seçilmesi sorunların çözümü için bir bağdır. Hiçbir sorun kalmayacaktır. Biz Neçirvan Barzani’yi destekliyoruz.” dedi.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adayı Neçirvan Barzani, IKBY parlamentosunda bölgesel başkanlık için düzenlenen ve 81 milletvekilinin hazır bulunduğu olağan oturumda, 68 oy alarak bölgesel başkan seçilmişti.

 

Neçirvan Barzani için düzenlenen tören, Saad Abdullah Konferans Salonu’nda saat 11:00’de başlayacak. Yemin törenine yurt içinden ve yurt dışından bin 200 misafir davet edildi.

 

Tba-Erbil

Bir cevap yazın