IKBY Vakıflar Bakanlığı Sözcüsü: Suudi Arabistan, halkın hayatı tehlikede olduğu sürece umre ziyaretlerinin durdurulmuş olacağını açıkladı

Yeni Tip Koronavirüsü (Kovid-19) dünyaya yayılmasının ardından, Suudi Arabistan, geçici olarak tüm umre seyahatlerini askıya aldığını duyurdu.

 

Suudi Arabistan hükümeti, söz konusu kararın umre yapmak üzere Suudi Arabistan’a gelen Müslümanları koruma amaçlı yapıldığını vurguladı.

 

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sağlık otoritelerinin tavsiyesi ve virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla alınan koruyucu tedbirler kapsamında, umre ya da Mescid-i Nebevi ziyareti için Suudi Arabistan’a girişlerin geçici olarak askıya alınmasına karar verilmiştir.”  ifadeleri kullanıldı.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde (IKBY) yılda binlerce kişi umre ziyareti  gerçekleştiriyor. Şu anda ise umre için Suudi Arabistan’a seyahatler durduruldu. Riyad hükümetinin bu kararı, koronavirüsün İran’dan diğer Ortadoğu ülkelerine yayılmasının ardından geldi. Suudi Arabistan ise önlem amaçlı tüm umre ziyaretlerini askıya aldı.

 

Söz konusu kararla ilgili daha fazla bilgi almak üzere, IKBY Vakıflar Bakanlığı Sözcüsü Nebaz İsmail ile röportaj gerçekleştirdik.

 

Umre ziyaretlerinin askıya alınmasına ilişkin Sözcü Nebaz İsmail, “Umre ziyaretlerini durdurma kararı genel olarak alınan bir karar yani ayrım yapmaksızın bütün dünyayı kapsıyor. Kürdistan Bölgesi de dünyadaki diğer bölgeler gibi kararı kapsıyor.” dedi.

 

Vakıflar Bakanlığı Sözcüsü İsmail, “Karar, koronavirüse karşı önlemler çerçevesinde Suudi Arabistan hükmeti tarafından verilmiştir. Ayrım yapmadan tüm dünyayı kapsıyor ve geçici bir karar. Ne zamana kadar süreceği ise şu ana kadar belli değil. Şu anda kimse umre ziyareti gerçekleştiremez.” şeklinde konuştu.

 

Kararın uygulama sürecine değinen Nebaz İsmail, “Şu anda karar uygulamada. Ne dünya ülkelerinden ne de Kürdistan Bölgesi’ndeki vatandaşlar umre ziyareti gerçekleştiremez. Ayrıca umre için kayıt yapan vatandaşlar şirketlere başvurmalı. Çünkü umre ziyaretleri şirketler tarafından gerçekleşiyor,  ne yapmaları gerektiğini veya ödedikleri parayı nasıl geri alabileceklerini ya da umreye gitmek için başka bir tarih belirlemek için bilgi almak üzere şirketlere gitmeli.” ifadelerini kullandı.

 

Kararın sadece IKBY’yi mi yoksa tüm dünya ülkelerini mi kapsayacağına ilişkin Vakıflar Bakanlığı Sözcüsü, “Umre ziyaretlerini durdurma kararı genel olarak alınan bir karar yani ayrım yapmaksızın bütün dünyayı kapsıyor.” diye konuştu.

 

Şu anda, umreye gitmek üzere Suudi Arabistan’da herhangi bir vatandaşın olup olmamasına ilişkin soruyu İsmail, “Umre ziyaretlerinin askıya alınması kararı verildiğinde 2 bin üzeri vatandaşımız umre ziyaretindeydi. Ancak şu anda 200 vatandaştan daha az bir sayı orada kalmış durumda, onlarda yavaş yavaş gelecektir.” diye yanıtladı.

 

Son olarak umre ziyeretlerinin ne zaman tekrar açılacağına değinen Sözcü İsmail, “Suudi Arabistan, halkın hayatı tehlikede olduğu sürece umre seyahtleri durdurulmuş olacağını bildirdi. Şu ana kadar seyahtlerin ne zaman başlayacağına ilişkin elimize resmi bir açıklama gelmiş değil. Ancak görülen o ki, tehlike azalınca umre ziyaretleri başlayacak. Ancak şu ana kadar ne zaman başlayacağı belli değil.” ifadelerini kullandı.

 

Haber: Abdulselam Hişam

Bir cevap yazın