IKBY: Teröristlerin sevk edilmesinden haberdar değiliz

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı, Süleymaniye’de tutuklu bulunan terör örgütü DEAŞ mensuplarının Kerkük’e sevk edilmesinden haberdar olmadıklarını bildirdi.

 

IKBY İçişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

 

Açıklamada, Süleymaniye’de tutuklu bulunan 176 terör zanlısının Irak merkezi hükümetine bağlı Kerkük’teki resmi makamlara teslim edilmesiyle IKBY’nin bir ilgisi olmadığı belirtildi.

 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Erbil yönetiminin DEAŞ mensuplarının tutuklanma ve Kerkük’e nakledilmesi sürecinde hiçbir şekilde bilgilendirilmediği kaydedildi.

 

Tutukluların IKBY’den Irak merkezi hükümetine teslim edilmelerine yönelik yasal bir mekanizmanın bulunduğu hatırlatılan açıklamada, Süleymaniye üzerinden yürütülen teslim sürecinin bu mekanizmanın dışında gerçekleştiği belirtildi.

 

Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Kerkük Sorumlusu Muhammed Osman, 19 Mayıs’ta Kerkük Ortak Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Kerkük’te Ekim 2017’den önce DEAŞ ile mücadele sırasında yakalanan zanlıların Kerkük’teki resmi makamlara teslim edileceğini belirtmişti.

 

Osman, DEAŞ zanlılarının ne zaman teslim edileceğine dair herhangi bir bilgi vermezken, kararın alınmasında KYB eş başkanlarının inisiyatiflerinin önemine dikkati çekmişti.

 

AA

Bir cevap yazın