IKBY Sağlık Bakanı: Tehlike gün geçtikçe artıyor

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Sağlık Bakanı Saman Barzınci, “Bölgede koronavirüs tehlikesi gün geçtikçe artıyor.  Çünkü şu anda virüs tolum içerisinde.” dedi.

 

Barzınci, “Bölgede koronavirüs tehlikesi gün geçtikçe artıyor. Eskiden sadece yurt dışından gelenlerde olduğu belirtiliyordu ancak şu anda virüs toplum içinde. Pozitif vakalarımız var ve bunların arasında üçüncü veya dördüncü taşıyıcılardan bulaşanlar da var. Bazı vakalrın geç tespir edilmesine dair endişe içerisindeyiz. Ancak tedbriler daha da artırılıyor.” ifadelerinde bulundu.

 

 

Barzınci, “Irak’ta olan her tehlike IKBY için de geçerli.” şeklinde konuştu.

 

Sokağa çıkma yasağının uzatılmasına ilişkin Bakan Berzınci, “Sokağa çıkma yasağı 10 Nisan’a kadar uzatıldı. Bu karar halkı virüsten korumak ve yayılmasını önlemek için alındı. Halkın sağlığı her şeyden önce geliyor. Şu anda bir değerlendirmede bulunamam, önümüzde 8 gün daha var. Bu süreçte durum iyi olabilir, Allah korusun daha da kötü hale de gelebilir. Bu nedenle yasağın uzatılması gibi kararları vakti gelince vereceğizdir.” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın