IKBY Parlamentosundan koronavirüs durumuna ilişkin yeni kararlar

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetiminde (IKBY) koronavirüs ile gelen sağlık ve ekonomi krizlerini görüşmek üzere Parlamento toplantı düzenledi.

 

Parlamento Başkanı Revaz Faik başkanlığındaki toplntıya parlamento başkanı yardımcısı, sekreteri ve fraksiyon başkanları katıldı.

 

Toplantının ardından bir bildiri yayınlandı. Bildiride, “Kürdistan Parlamento Başkanı ve parlamentodaki fraksiyon başkanlarının katılımıyla bugün (4 Nisan 2020) bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, Kürdistan’ın şu anki durumu ayrıca dünayayı ve Kürdistan Bölgesini etkisi altına alan koronavirüsün sağlık ve ekonomide yol açtığı krizler ele alındı.” ifadeleri kullnıldı.

 

Görüşmede tüm tarafların anlaşma sağladığı noktalar:

 

1. Koronavirüsünün yol açtığı sağlık ve ekonomi sorunları, gelirlerin düşmesi, halkın sağlığının nasıl korunacağı ve halkın geçimini sağlamalarını kolaylaştırmak için hükümetin ve diğer kuruluşların gereken çalışmaları yürütmesi en önemli hususlardan biridir.

2. Kürdistan Bölgesi Hükümetinin halkın sağlığını korumak için aldığı karar ve önlemler önemsenmeli.

3. Bakanlar Kurulunun 1 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirdiği toplantıda mülk sahiplerinin kiracı vatandaşların kira ücretlerini almamaya ilişkin kararında bütün tarafların yardımıyla Kürdistan Parlamentosunun bu alanda incelemelerde bulunması ve sağlık kuralları çerçevesinde uygulamaya geçebileceği konusunda hemfikir kalındı.

4. Tüm taraflar Kürdistan Bölgesi Hükümetinin elde ettiği her türlü gelirdeki önceliği halkın maaşı, gıda ve sağlık tedavileri için ayırması öncelik olması gerektiği belirtildi. Ayrıca hükümetin bu çerçevede attığı adımlar ve komisyon oluşturması desteklendi.

5. Bütün taraflar bu durumu atlatmak için birlikte çalışılması gerektiği konusunda anlaştı.

 

Toplantıda şu kararlar alındı:

 

  1. Parlamento Başkanlığı ve özel komisyonlar reform adımları, gelir ve harcamalar konusunda hükümet kurumlarına yardımcı olacaktır.
  2. Parlamento Başkanı yönetiminde ve parlamento başkan yardımcısı ayrıca sağlık, maliye, sanayi ve enerji komisyonu başkanları ve yasal işler komisyonu, sınır noktalarında sağlık ve gıda ürünlerinin teminiyle ilgilenen komisyonunun çalışmalarıyla ilgilenecektir.
  3. Parlamento başkanı yardımcısı başkanlığında, Parlamento sekreteri ve bütün fraksiyon başkanlarının üyeliğiyle özel komisyonların çalışmalarını görüşmek için toplantı düzenlemesi.
  4. Küridstan Parlamentosu anayasadaki haklar çerçevesinde Kürdistan Bölgesinin Irak hükümeti ile ortak bir anlaşma sağlamasını destekliyor.

Bir cevap yazın