IKBY Parlamentosu, 5. dönem yemin töreni gerçekleştirildi

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Parlamentosu, 5. dönem yemin töreni gerçekleştirildi.

 

Bugün düzenlenen yemin törenine parlamenterler tek tek kürsüye çıkarak hem Kürtçe hem de kendi dillerinde andı okudular. İlk oturumda 109 üye ant içti.

 

Tba’ya konuşan Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve IKBY Parlamenteri Aydın Maruf törene ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Aydın Maruf, “Bugün 5. Dönem Irak Kürdistan Parlamentosu’nun resmi olarak yemin töreni gerçekleştirildi. Törenin ardından seçilen 111 kişi milletvekili sıfatını kazandı.” dedi.

 

Törenden sonra oturumun açık kalacağını belirten Maruf, “Çünkü siyasi partiler arasında bir ittifak olmadı. Önümüzdeki günlerde KDP tüm siyasi partilerle görüşme yapacak, biz de Türkmenler veya Türkmen gruplar da bu görüşmeler içerisinde yer alacağız.” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

Maruf 2013 yılında gerçekleştirilen yemin töreninde de Türkmence ant içtiklerini belirterek, “Bu kez de Türkmence ant içtik. Olumsuz hiçbir tepki olmadı tam tersine olumlu tepkiler aldık.” açıklamasını yaptı.

 

Seçimlere Millet Listesi’nden katılan ve kazanan Türkmen Parlamenter Azat Küreci, “İnşalah milletimiz için hayırlı uğurlu olur. Bu süreçte beraber milletimiz için güzel şeyler yaparız, dürüst bir şekilde milletimiz için adımlar atarız. Milletimizin önünde yemin ettik, inşallah dediğimiz gibi dürüstçe çalışacağız.” ifadelerinde bulundu.

Haber: Ziya Uzeiry

Foto: Muhammed Emin

Bir cevap yazın