‘IKBY ile merkez hükümet arasındaki ihtilaftan endişeye duyuyoruz’

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile merkez hükümet arasındaki ihtilaftan endişeye duyuyoruz” dedi.

 

 

Gabriel, yaptığı yazılı açıklamada, dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Irak Başbakanı Haydar Abadi’ye, hiç kimsenin bölgedeki gerginliğin askeri yöntemlerle çözülebileceğine inanmaması gerektiğini söylediğini aktardı.

 

“Aksine gerginliğin tırmandırılması tüm tarafları zayıflatır ve her şeyden önce Irak’ı ve bölgeyi kalıcı olarak istikrarsız hale getirir” ifadesinde bulunan Gabriel, Irak’ta tüm tarafları itidalli davranmaya ve doğrudan görüşmeler yapmaya çağırdı.

 

“Yapıcı bir diyalog başlatılması herkesin sorumluluğudur”

Gabriel, “Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi ile Irak hükümeti arasındaki ihtilaftan endişeye duyuyoruz” ifadesini kullandı.

 

Ülkenin geleceği ve tüm bölgenin güvenliği için terör örgütü DEAŞ’a karşı ortak mücadelenin gelecekte de en önemli önceliğe sahip olması gerektiğini belirten Gabriel, “Askeri eylemler ivedilikle durdurulmalı ve gerginliği tırmandıracak adımlardan kaçınılmalı. Görüş ayrılıklarının barışçı yoldan çözülebilmesi için müzakere masasına dönülmesi ve yapıcı bir diyalog başlatılması herkesin sorumluluğudur” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın