IKBY Diyanet İşeleri Bakanlığı Sözcüsü’nden uçak seferlerine ilişkin açıklama

Irak merkezi hükümetinin, Umre’ye gidecek Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’ndeki (IKBY) vatandaşlar için uçak yasağının kaldırılması kutsal topraklara gidecekleri sevindirdi.

 

IKBY Diyanet İşleri Bakanlığı Sözcüsü Nebez İsmail, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin, Erbil ve Süleymaniye Havalimanlarından Suudi Arabistan’a Umre amaçlı yapılacak uçak seferlerine ilişkin yasağı resmi bir kararla kaldırdığını belirtti.

 

Kararın iki gün önce resmi bir yazıyla ellerine ulaştığını belirten İsmail, IKBY’deki her iki havalimanından talebe göre Irak Hava Yolları vasıtasıyla doğrudan veya aktarmalı olarak kutsal topraklara uçak seferlerinin başlayacağını söyledi.

 

İsmail, Erbil yönetiminin 25 Eylül’de düzenlediği referandumun ardından, bölgedeki tüm uluslararası uçak seferlerinin askıya alınmasından önce ortalama yılda 16 bin kişinin Umre’ye gittiğini belirterek, uçak yasağının başladığı 29 Eylül tarihinden bu yana geçen 5 ay içerisinde kimsenin Umre’ye gitmediğini kaydetti.

 

Kutsal topraklara gidecek vatandaşların IKBY’deki yetkili bakanlıklardan alınan izinlerle yüzden fazla şirkete isimlerini yazdırabileceğini aktaran İsmail, “Erbil ve Süleymaniye’den sadece Umre için Suudi Arabistan veya Ürdün ile Mısır’a aktarmalı uçak seferleri kalkacak.” bilgisini verdi.

 

IKBY’deki yetkili bakanlıklardan izin alan yüzden fazla şirkete kutsal topraklara gidecek vatandaşların isimlerini yazdırabileceğini aktaran İsmail, “Erbil ve Süleymaniye’den sadece Umre için Suudi Arabistan veya Ürdün ile Mısır’a aktarmalı uçak seferleri kalkacak.” dedi.

 

Bölgede 2005 yılından bu yana resmi prosedüre uygun olarak umre ve hac işleriyle uğraşan turizm şirketi sahibi Seyid Abdullah, haberin hem kendileri hem de vatandaşlar için sevindirici olduğunu belirterek, kutsal topraklara gidecek vatandaşların şimdiden isim yazdırmaya başladığını söyledi.

 

Erbil, Süleymaniye ve Duhok illerinden sadece kendi şirketlerinin aracılığıyla, yasaktan önce, yaklaşık bin 500 kişinin Umre’ye gittiğini belirten  Abdullah, “Ancak son 5 ay içerisinde, uçuş yasaklarının başladığı tarihten bu yana kimse Umre ziyareti yapamadı. Bizim bu süreçten zararımız, 20 bin dolardan fazla. Her şirket için farklı bir zarar söz konusu.” diye konuştu.

 

“Bu yıl 15 bine yakın kişinin Umre’ye gideceğini öngörüyorum.” diyen Abdullah, “Talebe göre günlük uçak sefer sayısı değişebilir. Eskiden her gün direkt ve aktarmalı uçak seferleri vardı.” dedi.

 

Irak Sivil Havacılık Kurumu, İbadi’nin talebi üzerine Erbil ve Süleymaniye’deki Havalimanların’dan Umre amaçlı uçak seferlerinin başlamasına karar vermişti.

AA

Bir cevap yazın