IKBY Başkanı Müsteşarı Şemo: PKK Sincar’daki durumu kötüleştiriyor

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Yezidilerden Sorumlu Müsteşarı Şeyh Şemo, terör örgütü PKK’nın Sincar’daki durumu kötüleştirdiğini söyledi.

 

 

Yezidi lideri Şemo, Irak hükümeti ile IKBY arasında 9 Ekim’de imzalanan ve PKK’nın Musul’un Sincar ilçesindeki varlığını sonlandırmayı öngören anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

Şemo, “Şengal’de (Sincar) barış ve huzurun sağlanması için PKK’nın bölgeden uzaklaşması gerekiyor.” dedi.

 

Sincar anlaşmasından memnun olduklarını belirten Şemo, söz konusu anlaşmayla bölgenin 2014 öncesindekine benzer bir idareyle yönetileceğini belirtti.

 

Yezidi lider, anlaşmaya göre hiçbir silahlı grubun Sincar’da kalmayacağını, sadece Irak polisi ve yerel polisin emniyeti sağlayacağını dile getirdi.

 

Şemo,Irak ordusu veya Peşmerge güçleri en az 5 kilometre uzaklıkta kalarak ilçenin güvenliğini sağlayacak ancak bunun dışında hiçbir silahlı grubun kalmaması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

 

Sincar’dan göç eden kişilerin anlaşmanın gerçekleşmesi umudunu taşıdıklarının kaydeden Şemo, şu ifadelerde bulundu.

 

“Şengal’in huzur ve güvenliğinin tam sağlanması, idari ve devlet kurumlarının faaliyete geçmesi, yardım elinin oraya uzanması halinde, Şengal halkı da çadırlarda yaşamak istemez. Onlar da evlerine geri dönmek istiyor.”

 

Yezidi lider, PKK’nın varlığının Sincar’daki durumu kötüleştirdiğini belirterek, “Şengal’de (Sincar) barış ve huzurun sağlanması için PKK’nın bölgeden uzaklaşması gerekiyor. Şengal’e (PKK’nın) ne gibi bir hizmetleri olmuş, nasıl bir faydaları dokunmuş?” diye konuştu.

 

Şemo, Bağdat ve Erbil arasındaki anlaşmanın, Sincar’ın durumunun iyiye gideceğini gösterdiğini belirterek, örgütün söz konusu anlaşmaya engel olmaması gerektiği vurgusunu yaptı.

AA