İhsan Aktaş: Ak Parti’nin birinciliği tartışmasız

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılması beklenen yerel seçimleri Tba Gazetesine değerlendiren GENAR Başkanı İhsan Aktaş, 24 Haziran 2018 seçimleri ile herhangi bir oy kayması olmayacağını belirtti. 

 

 

Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçim ile 24 Haziran 2018’de yapılan seçimi birbirine benzeten Aktaş, ”Partiler oylarını koruyor ancak illerde farklılıklar olabilir. Cumhur ittifakının başaracağı yerler olabilir, Millet itifakının da olabilir. Bazı bölgelerde ise bağımsız adaylar kazanabilir. Sanki bir önceki seçimlerin tekrarı gibi olacak.” dedi.

 

Seçimin galibi hakkında kesin konuşan Aktaş, “Ak Parti’nin birinciliği tartışmasız. Çünkü Ak Parti’nin genel oyları yüzde 41-42, CHP’nin yüzde 25 oranında. Bu da Ak Parti’nin CHP’nin oylarından iki kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu yüzden birincilik konusu tartışılmıyor, tartışılacak konu kimin ne kadar belediye kazanacağı ya da kazanamayacağıdır.” ifadesinde bulundu.

 

Türkmenler konsept oluşturmada, siyaset üretmekte ve vizyon kurmakta problem yaşamış olabilirler

 

Türkmenlerin geçen seçimlerde istenilen oy oranına ulaşamamasına ilişkin soruyu İhsan Aktaş, şöyle yanıtladı:

 

”Mesela Bosna Hersek örneğinden bakacak olursak Demokratik Eylem Partisi çok iyi motive olduğu zaman Sırplardan ve Hırvatlardan oy alabiliyor. Motivasyon düşük olduğu zaman Boşnakların oyları, Sırplara ve Hırvatlara gidebiliyor. Eğer bir grup kendi meselesini iyi anlatırsa, kendi kitlesinin oylarının tamamını alabilir. Türkmenler konsept oluşturmada, siyaset üretmekte ve vizyon kurmakta problem yaşamış olabilirler.”

 

Anket ve araştırma şirketlerinin siyasi partilere sağladığı faydalara değinen GENAR Başkanı, ”Bir siyasi denklem yüzlerce ayrı değişkenlerden oluşur. Araştırma bu değişkenlerden bir tanesi. Yani misyonun doğru belirlenmesi, parti örgütlenmesi, bilimsel çalışmalar. İşte partilerin bilimsel çalışma kısmını araştırması gerekir.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Bu faydaları Türkiye üzerinden aktaran İhsan Aktaş, Türkiye’de araştırma şirketleri ile organize çalışmayı Ak Parti’nin başardığını belirterek, “Sürekli toplumun problemlerini, beklentilerini, kendi oy oranlarını tartışarak, analiz ederek, toplumdaki değişimi fark edip, ona göre refleks gösteriyor. Mutlaka Türkmen partiler de araştırmaları ideolojik olarak kullanırsa daha bilimsel çalışmış olurlar ve iyi sonuç alabilirler.” şeklinde konuştu.

 

 

Türkiye’yle Barzani cephesinin yani KDP’nin diyologları en iyi düzeyde olması gerekir

 

IKBY ve Türkiye’nin arasındaki ilişkilere değinen Aktaş, KDP ile Türkiye’nin diyaloğuna dikkat çekerek, “Uzun vadeli düşündüğümüzde bölgede özelikle Kürt konusunda Türkiye’yle Barzani cephesinin yani KDP’nin diyologları en iyi düzeyde olması gerekir. İki ülke gibi düşünüyoruz. Yani genel anlamda geleneksel politikalara bakıldığında Türkiye’nin, Barzani cephesiyle her zaman diyolog halinde olması gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kuzey Irak’ta PKK yanlısı bir parti iktidarda olursa Türkiye’nin Kuzey Irak’la ilişkileri çok daha kötü olur

 

Referandum konusundan örnek vererek sert politikadan bahseden Aktaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

 

”Kuzey Irak konusunda benim kendi kanaatim şu ülkelerin bazen politakaları sertleşir, yani Kuzey Irak’ın referandumu engellendiği zaman, ertesi gün Türkiye’nin tekrar diyolağa girmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü uluslararası ilişkilerde devletler hiçbir zaman yalnız değildir. Muhtemeldir ki Türkiye ile beraber İran, Kuzey Irak’ın bağımsızlığına karşı çıkmasıyla ertesi gün kendi hesabından Kuzey Irak ile diyolaga girmiştir. Belki bugün gelinen noktaya baktığınız zaman elbetteki figürler de önemlidir. Kuzey Irak’ta  PKK yanlısı bir parti iktidarda olursa Türkiye’nin Kuzey Irak’la ilişkileri çok daha kötü olur veya daha radikal olur.” dedi.

 

Son olarak GENAR Başkanı İhsan Aktaş, Neçirvan Barzani’nin bölge başkanlığına, Mesrur Barzani’nin de başbakanlığa aday gösterilmesinin Bölge ile Türkiye arasındaki ilişkilere etkisine yönelik soruya, “Barzani ailesinden başka birinin olması, küçük vaatleri değiştirebilir ama uzun vadede anlaşmaların ve dayanışmaların olmasının gerekli olduğunu düşünüyorum.” yanıtını verdi.

Röp: Ziya Uzeiry

Bir cevap yazın