İhbar hattına gelen videoda göstericilere karşı gerçek mermi kullanılıyor

Irak’ın başta başkenti olmakla birlikte daha fazla güney kesimlerinde hükmet içerisinde köklenen yolsuzluk, yetersiz kamu hizmeti ve işsizliğe karşı protesto gösterisi düzenleyen vatandaşlara karşı emniyet güçleriyle karşı karşıya geldi.

 

 

Başkent bağdat olmaklla birlikte Irak’ın özellikle güney kesimlerinde hükümetin istifasını isteyen binlerce vatandaşa karşı emniyet güçleri çok acımasız oldu.

 

Yolsuzluk, işsizlik ve yetersiz kamu hizmetine karşı sokaklara çıkan sivil vatandaşlar devlet dairelerine doğru yürüdü.

 

Kalabalığı dağıtmak isteyen emniyet güçleri göstericilere karşı, sıcak su, göz yaşartıcı gaz, gerçek mermi kullandı. Ayrıca bazı iddialara göre  gösteri alanlarında yüksek binaların üzerine konuşlandırılan keskin nişancılar tarafından vatandaşlara ateş açıldı.

 

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetinin yetersizliğine karşı 1 Ekim’de başlatılan ve kısa sürede hükümet karşıtı gösterilere dönen protestolar, Hazreti Hüseyin’in ölüm yıl dönümü ve Erbain törenlerine denk gelmesi nedeniyle eylemelere ara verilmişti. 1 Ekim Gösterilerinde güvenlik güçlerinin aşırı orantısız güç ve canlı kurşun kullanması sonucu 110 kişiden fazla hayatını kaybederken 6 binin üstüne kişi yaralandı. Kısa bir aradan sonra vatandaşlar 25 Ekim Cuma günü gösterilerini tekrar sürdürmeye başladı.

 

Irak Bağımsız İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, güvenlik mensupları ve siyasi parti binalarını koruyan güçler ile göstericiler arasında yaşanan olaylarda Bağdat ve diğer illerde gösterilerde 43 kişi hayatını kaybetti ve 3 bin kişi de yaralandı.

 

Tba WhatsApp ihbar hattına gelen bu görüntüde, emniyet güçlerinin göstericilere karşı gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla dağıtma çabaları görünüyor.

 

 

 

Bir cevap yazın