Hükümeti kurma görevi resmen Mesrur Barzani’ye verildi

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, hükümeti kurma görevini resmen Mesrur Barzani’ye verdi.

 

Mesrur Barzani’nin ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, dün parlamento tarafından oy çokluğuyla başbakan adayı gösterilen Mesrur Barzani’yi kabineyi kurmakla görevlendirdi.

 

Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) hükümetinin 9. kabinesini kurmakla görevlendirilen Mesrur Barzani, “Belirlenmiş sürede yeni hükümet kabinesini parlamentoya sunmaya gayret edeceğim.” dedi.

 

Mesrur Barzani, yaptığı açıklamada hükümetin yeni kabinesini kurmakla yetkilenen ilgili alanların bu görevin tamamlanması için kendisine yardımcı olacaklarını umut ettiğini kaydetti.

 

IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin bugün resmen Mesrur Barzani’yi hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından Mesrur Barzani, bir açıklamada bulundu.

 

Barzani, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 

“Kürdistan Bölgesi’nin yeni hükümet kabinesinde başbakanlık için görevlendirilmem ve aday gösterilmemden dolayı Başkan Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Politbürosu, KDP Başkanlık Konseyi, KDP’nin üye taraftarlarına KDP’nin adayı olarak gösterilmemden dolayı  teşekkür ediyorum. Ayrıca, bu görevlendirme ve adaylık için Kürdistan Parlamentosu ve tüm fraksiyonlara Sayın Kürdistan Bölgesi Başkanı’na teşekkür ediyorum.

 

Güveniniz için teşekkür ediyor, yeni kabineye girmeye karar veren tüm tarafların desteğiyle, bir an önce ülkemize ve ulusumuza değerli hizmetler sunabilmek için belirlenmiş sürede yeni hükümet kabinesini parlamentoya sunmaya gayret göstereceğim, bu süreci başarılı bir sekilde olumlu bir sonuca ulaştırmak için ilgili tüm tarafların bize destek olmasını umut ediyorum.”

 

IKBY’deki 111 sandalyeli parlamentoda dün 97 vekilin katılımıyla düzenlenen olağan oturumda yapılan oylamada, eski IKBY Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) başbakan adayı Mesrur Barzani, 87 oy alarak yeni hükümeti kurmak için aday gösterilmişti.

 

Halihazırda IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı görevini yürüten Mesrur Barzani’nin bir ay içinde hükümeti kurması gerekiyor.

 

Bir cevap yazın