Hükümet karşıtı göstericiler başkentte yolları kapatmaya devam ediyor

Başkent Bağdat olmak üzere Irak’ın güney kesimdeki illerde göstericilerin hükümete karşı yürüttüğü protesto gösterilerinde caddeleri kesmeye devam ediyor.

 

 

Güvenlik kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, başkent Bağdat’ta ve güney kesimlerde 1 ekimde başalayan hükümet karşıtı protesto gösterileri kapsamında göstericiler ana ve ara yolları trafiğe kapatmayı sürdürdüğünü söyledi.

 

 

Hükümet bünyesini saran yolsuzluğa karşı ve hayat standartların düşük olmasına karşı protesto bir ayı geçen protestolara üniversite ve lise öğrencilerden de destek geldi.

 

Başta üniversiteler olmak üzere liseli öğrenciler de dersleri boykot ederek gösterilere destek veriyor.

 

 

Irak’taki gösteriler

 

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim’de tekrar başladı.

 

Başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde, ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200’den fazla kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı.

 

Birleşmiş Milletler ise Irak’ta protestoların başlamasından bu yana 300’den fazla göstericinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Bir cevap yazın