Hollanda hükümeti oturma izni için ilginç yöntem: Aşk testi

Hollanda Göç ve Vatandaşlık Kurumu’nun (IND) belirlediği “aşk kriterlerine” uyan çiftler, bu ülkede birlikte oturma iznine sahip oluyor.

 

 

Uygulamanın amacı, sahte bir ilişki temelinde Hollanda’da oturma izni elde edilmesini önlemek. Hollanda Televizyonu’nun (NOS) haberine göre, her yıl sahte ilişkisi bulunan yaklaşık 100 çift, oturma izni için başvuru yapıyor.

 

Hollanda hükümeti, oturma izni isteyen kişilerin “kalıcı ve münhasır bir ilişkisi” olup olmadığını saptamak için, bir “aşk testi” hazırladı.

 

IND tarafından uygulanan testte, çiftlerin birbirlerini ne zamandır tanıdıklarını, gün, ay ve yıl olarak söylemeleri isteniyor. Aradaki mesafeye rağmen ilişkilerini nasıl sürdürdüklerini açıklamaları talep ediliyor.

 

Çiftlerden, ilişki boyunca birbirlerine gönderdikleri mektup, e-posta, fotoğraf ve uçak bileti gibi, destekleyici belgeler de isteniyor.

 

Testte, çiftler arasındaki yaş farklılıklarına, ortak bir dili konuşup konuşmadıklarına ve dini inanç konusunda farklılıkları bulunup bulunmadığına da dikkat ediliyor.

 

Teste verilen yanıtlar Hollanda makamlarını ikna etmezse çiftler IND tarafından 3 saatlik bir görüşmeye çağrılıyor. Görüşmede, çiftlerin ifadelerindeki çelişkiler aranıyor.

 

Hollanda hükümetinin bu uygulaması, hukukçular ve göç uzmanları tarafından eleştiriliyor. Göç hukuku uzmanı Prof. Dr. Betty de Hart, bu uygulamanın “su geçirmez” bir yöntem olmadığını ve her zaman doğru sonuç vermeyeceğini düşünüyor.

BBC

Bir cevap yazın