Hamaney’den ABD’li yetkililere: Birinci sınıf aptallar

İran dini lideri Ayetullah Hamaney, bazı ABD yetkililer için ‘birinci sınıf aptallar’ dedi.

 

İran’ın dini lideri Ayatullah Hamaney, başkent Tahran’da ABD’yi hedef alan çok sert açıklamalar yaptı. Hamaney, “Bazı ABD’li yetkililer birinci sınıf aptal.” dedi.

 

Hamaney, “Bazı ABD’li yetkililer kızgın gibi davranıyorlar. Ben buna inanmıyorum. Bunlar birinci sınıf aptallar!” ifadelerini kullandı.

 

ABD yönetiminin İran devriminin ardından bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımları başlattıklarına değinen İran lideri, o dönemde Amerikalı siyasetçilerin İran için 5-6 ay ömür biçtiklerini hatırlattı.

 

Hamaney ayrıca, İranlı devlet adamlarına seslenerek, “ABD ve Avrupanın boş sözleri karşısında direnin, cesaretli olun ve akıllıca davranın. Bunların tehditlerinin, sözlerinin veya imzalarının bir itibarı yoktur.” uyarısında bulundu.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton yeni görevine atanmadan 8 ay önce 2017 temmuz ayında Fransa’nın başkenti Paris’te İran rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü (HMÖ) üyeleriyle yaptığı toplantıda “2019’dan önce İran’daki rejimi devireceklerini ve Tahran’da kutlama yapacaklarını” söylemişti.

AA-Time Türk

Bir cevap yazın