Haddad: Irak hükümeti Sincar’da durumun normale dönmesi için çalışıyor

Irak Meclis Başkanı İkinci Yardımcısı Beşir Haddad, terör örgütü DEAŞ’tan kurtarılan Yezidi kızlar ile bir araya gelerek, taleplerini Irak Meclisi’ne sundu.

 

Irak Temsilciler Meclisi başkan yardımcısı Beşir Hadad, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Yezidi kızlarla bir araya geldi

Irak Temsilciler Meclisi başkan yardımcısı Beşir Hadad, terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Yezidi kızlarla bir araya geldi

TEBA Ajansı paylaştı: 5 Ekim 2020 Pazartesi

 

Haddad gerçekleştirdiği görüşmenin ardından TEBA’ya açıklamalarda bulunarak, “Görüşmede, DEAŞ’tan kurtarılan Yezidi kızların sorunlarını dinledik. Şu anda Bağdat’ta tartışılan yasa hakkında görüştük. Yezidi kardeşlerimizin bazı talepleri vardı, onların da görüşlerinin alınması gerektiğini dile getirdiler.” dedi.

 

Haddad, “Yezidi kardeşlerimize yasayı ilgilendiren kişilerin görüşü alınmadığı taktirde kesinlikle yasanın kabul edilmeyeceğini belirttik.  (قانون الناجيات الایزیدیات) isimli Yezidileri ilgilendiren yasanın ilk ve ikinci okuması yapıldı ancak Yezilerin görüşü alınmazsa son oylama yapılmaz.” şeklinde konuştu.

 

Haddad ayrıca, söz konusu yasayı görüşmek üzere Bağdat’ta Yezidilerle görüşme yapılabileceğini kaydetti.

 

Görüşmede ayrıca Sincar’ın son durumunu ele aldıklarını dile getiren Haddad, “İdari bakımdan Sincar’da durum iyi değil. Irak hükümeti Sincar’daki durumu normale döndürmeye çalışıyor. Göçmenlerin bölgelerine geri dönmesi için düzgün bir idari sistemin oluşturulması için çalışılıyor.” ifadelerini kullandı.

 

Haddad, “Bölgedeki halkın psikolojileri bozulmuş olabilir. Çünkü uzun süre boyunca bölge DEAŞ tarafından ele geçirildi. Eski hayatlarına ve psikolojilerine dönmeleri gerekir. Bazı kurumların bu konuda yardımcı olması lazım.” dedi.

TEBA