Parlamento bilişim suçları yasasını oylamaya hazırlıyor

Irak Parlamentosu, bilişim suçlarıyla ilgili hazırlanan yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor. Hukuk örgütleri ve bazı siyasi çevreler, sivil özgürlükleri kısıtladığı gerekçesiyle tasarıya tepki gösterdi.

 

 

Parlamento Başkan Yardımcısı Hasan el-Kabi, parlamentoya bağlı özel bir komisyon tarafından düzenlenen tasarının, yeni yasama döneminde oylamaya sunulacağını açıkladı.

 

2’inci maddede tasarının hedefi, ‘bilgisayar ağının kullanımı için yasal koruma sağlamak, gerçek veya tüzel kullanıcılarının haklarını ihlal eden bilişim suçlarını engellemek ve bu eylemlerin faillerini cezalandırmak’ şeklinde özetleniyor.

 

Independent Arabia’ya açıklamalarda bulunan siyasi bir kaynak, “Parlamentodaki karar verici çevrelerin bilişim suçları tasarısının onaylanması hususundaki ısrarları, yolsuzluk veya kamu malını zimmete geçirme skandallarına adı bulaşan yetkililerin, internet üzerinden başlatılan kampanyalardan duyduğu endişeden kaynaklanıyor. Bu durum birçok partinin liderini güç duruma düşürüyor” dedi.

 

Kaynak, “Bu yöndeki ısrarlar, özellikle Basra’daki halk protestoları sonrasında iyice arttı. Nitekim hareketliliğin başlaması ve genişlemesinde esas rolü internet ve sosyal medya oynamıştı. Siyasi bloklar arasında tasarının bu yıl içinde kabul edilmesi noktasında uzlaşı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın