‘Güney Sudan’da 20 bin çocuk açlıktan ölebilir’

Güney Sudan’da en az 270 bin çocuğun açlık riskiyle karşı karşıya olduğu ve 20 bin çocuğun yıl sonundan önce yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybedebileceği aktarıldı.

 

Uluslararası sivil toplum örgütü Save the Children tarafından yapılan açıklamada, iç savaşın yol açtığı koşullar nedeniyle ülkede 1 milyonu çocuk 6 milyondan fazla kişinin acil gıdaya ihtiyaç duyduğu bildirildi.

 

Açıklamada, “270 bin çocuk açlık riskiyle karşı karşıya. Yaklaşık 20 bin çocuğun 2018 yılı sonundan önce aşırı açlık nedeniyle hayatını kaybetmesi beklenebilir.” ifadelerine yer verildi.

 

Örgütün Güney Sudan Direktörü Deidre Keogh ise “İnsani yardım hizmetlerinin sürdürülmesi ve artırılması için acil maddi destek sağlanmazsa çok sayıda çocuk ölüm tehlikesi altında.” dedi.

 

Savaşın en ağır sonuçlarıyla karşılaşanların çocuklar olduğunu belirten örgüt, insani yardım hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması için de çağrıda bulundu.

 

Sudan’dan 2011’de ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan, Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in 16 Aralık 2013’te yardımcısı Riek Machar’ı “darbe teşebbüsü” iddiasıyla görevden almasıdan sonra iç savaşa sürüklenmişti.

AA

Bir cevap yazın