Gösterilerden sonra ”Yasaları Koruma Kuvvetleri Komutanlığı” oluşturulması kararı aldı

Başbakanı Adil Abdulmehdi başkanlığında toplanan Irak Ulusal Güvenlik Konseyi, önemli sosyal faaliyetleri koruma görevini yerine getirmek için Yasaları Koruma Kuvvetleri Komutanlığı oluşturulması kararı aldı.

 

 

Acil olarak toplanan Ulusal Güvenlik Konseyi, Yasaları Koruma Kuvvetleri Komutanlığı’nın kontrol merkezi, örgütsel yapısı, görevleri ve bağlı olacağı yer gibi konuları tartıştı.

 

Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, yeni birimin oluşturulma amacı geniş çaplı sosyal faaliyetlerin ve yasaların korunması, anayasa ile güvence altına alınan barışçıl protesto gösterisi düzenleme özgürlüğünün tesisi, tüm illerde göstericilerin görüşlerini barışçıl bir şekilde ifade etme özgürlüklerinin korunması ve insan haklarının dikkate alınmasının yanı sıra kamu tesislerinin işleyişi, trafik ve yol akışı, kamu ve özel mülklerin korunması ve toplumun güvenliğinin sağlanması olarak belirtildi.

 

Basına sızan bazı bilgilere göre birimin başına İçişleri Bakanlığı eski sözcüsü emekli Tümgeneral Abdülkerim Halef getirilebilir.

 

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin yeni gücü kurma kararının arkasında yatan sebepler arasında protesto gösteriler sırasında güvenlik güçlerinin binlerce göstericinin yaralandığı ve onlarcasının da öldüğü sert müdahalesine verilen tepkiler olduğu ifade ediliyor.

 

Başta başkent Bağdat olmak üzere Irak’ın özellikle güney kesimlerinde 1 Ekim’de binlerce vatandaş yolsuzluk, yetersiz kamu hizmeti ve işsizliğe karşı protesto gösterisi düzenlemişti. Göstericileri dağıtmak isteyen güvenlik güçleri sert müdahalede bulunmuştu. Orantısız gücün kullanılmasıyla birlikte 110 kişiden fazla hayatını kaybederken 600’nin üstünde vatandaş yaralanmıştı.

Bir cevap yazın