Goran’dan memur maaşlarına ilişkin açıklama

Değişim (Goran) Hareketi Başkanı Yusuf Muhmmad, parlamentoda Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin (IKYB) maşlarının artık yasal olarak düzeltilmesi ve gizli tutulan petrol ile doğalgaz anlaşmalarının açıklanmasını istedi.

 

Yusuf Muhammed, Türkiye ile yapılan “50 yıllık anlaşma” olarak adlandırılan ama ayrıntıları açıklanmayan anlaşmanın da açıklığa kavuşturulmasını talep etti.

 

Muhammed yaptığı konuşmada “Irak Başbakanı Mustafa Kazimi’den, Kürdistan Bölgesi’nde bulunan memurların maşlarını siyasi sorunlardan uzak tutmasını rica ediyoruz. Siyasi sorunlardan dolayı memurların hayatını zorlaştırmak onları maaşsız bırakmak yasaya uygun değil.” açıklamasını yaptı.

Muhammed IKBY Perlamentosu’ndan da “Irak ve Kürdistan bölgesi arasında yapılan anlaşmalara sadık kalınsın, en kısa zamanda petrol, doğalgaz, sınır kapıları ve diğer gelir kaynaklarıyla ilgili uzun soluklu anlaşmalar yapılması ve anlaşmalarda her iki tarafın da haklarının belirlenmesi gerekiyor.” talebinde bulundu.

 

Ayrıca Muhammed, “Artık Kürdistan Bölgesi’nin maşları yasaya göre belirlensin, gizli tutulan petrol ile doğalgaz anlaşmaları açıklansın, özelikle Türkiye ile yapılan “50 yıllık anlaşma” olarak adlandırılan ama açıklanmayan anlaşma da açığa kavuşturulsun.” dedi.