Gazda Yükselme Benzinde Düşüş

Kısa bir zamandır genel olarak Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nde (IKBY) özel olarak da Erbil’de yakıt fiyatlarında gözle görünür bir değişim yaşandı. Doğalgaz fiyatında yükselme, aynı zamanda benzin fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

 

 

 

Diğer taraftan Erbil’in mahallelerinde neft (gaz yağı) dağıtılmaması konusu, vatandaşlar arasında sıkça dönüp dolaşan bir sorun haline geldi. Vatandaşlara göre neft sadece ekonomik düzeyi düşük gelirli kişilerin yaşadığı mahallelere dağıtıldı ve diğer mahalleler ise göz ardı edildi.

 

Biz de konuyu  araştırmak amacıyla  Erbil Neft ve Minareller Müdürü Ari Kakaşin ile iletişime geçtik.

 

Bahsi geçen neft dağıtımlarına ilişkin Ari Kakaşin,  “Neft dağıtımı genel bir şekilde başlamıştır, Erbil’de neft iki bölgede dağıtıldı. İlk dağıtım soğuk bölgeler yani Salahaddin ilçesinden Çoman bölgesine kadar gerçekleştirildi. Şüphesiz ki bunların da özel komisyonu bulunmaktadır. Günlük az bir miktar gönderiliyor.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Erbil Neft ve Minareller Müdürü, “İkinci bölge ise, Erbil ve etrafıdır. Şehir merkezi 17 merkezden oluşmaktadır ve bilgisayar sıralamasına göre her merkezde

birkaç dağıtım merkezi bulunmaktadır. Toplamda 170 dağıtım merkezi var. Sıralamaya göre dağıtım bölümü sorumluları çağırılıp varil ve listeler toplanıyor, bundan dolayı yaptığımız dağıtımın  o bölgenin fakir ya da zengin olmasıyla alakası yok . Neft dağıtımı mahallelerin temeline bağlı değil, merkezlere bağlıdır. Şüphesiz ki birçok vatandaş neft alamamıştır çünkü şimdiye kadar elimizde bulunanın hepsini dağıttık. Erbil etrafındaki bölgelerin birçoğuna neft dağıtıldı ama Erbil merkezine az bir oranda dağıtım yapıldı. Şimdiye kadar programın nasıl olacağına ilişkin bilgi elimize ulaşmadı ama emin olunuz ki sonuna kadar dağıtımı yapacağız.” ifadelerinde bulundu.

 

Diğer bir taraftan Ari Kakaşin benzin fiyatındaki düşüşün hükümetin çabası sayesinde gerçekleştiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti:

 

“Bölge Hükümeti ve Erbil Valiliği’nin gösterdiği çaba sayesinde iş adamları kolay bir şekilde rekabete girebiliyor. Benzin dışarıdan ithal ediliyor. Başka bir nokta ise ham petrolün (crude) fiyatının düşmesidir. Sonuçta bir iş adamı bu kolaylıklar nedeniyle benzini daha ucuza ithal edebiliyor”.

 

Haber: Ziya Uzeiry

Bir cevap yazın