Futbolcu Salah’a İslamofobik tezahürata inceleme

Liverpool’un Mısırlı oyuncusu Muhammed Salah’a yönelik İslamofobik tezahürat yapıldığının ortaya çıkmasının ardından olayla ilgili inceleme başlatıldığı kaydedildi. 

 

Pazar günü oynan West Ham United – Liverpool maçında Salah’ın Müslüman kimliğine yönelik hakaret içeren tezahürat yapıldığını gösteren bir video ortaya çıktı.

 

Videonun sosyal medyada yayılması üzerine İngiliz polis teşkilatı Scotland Yard, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını aktardı.

 

Polisten yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelerde bulunuldu:

 

“4 Şubat Pazar günü Londra Stadı’nda oynanan West Ham – Liverpool maçında bir oyuncuya yönelik ırkçı ifadeler içeren sözlü saldırıyı gösteren videonun farkındayız. Memurlarımız videoyu inceliyor. Henüz hiçbir gözaltı yapılmadı ve incelemeler devam ediyor.”

 

Polis açıklamasında görgü şahitlerinin de kendilerine başvurması çağrısını yaptı.

 

West Ham United’dan yapılan yazılı açıklamada da kulüp olarak şiddet içeren ve istismara giren hiçbir davranışa hoşgörü göstermedikleri kaydederek, “Herkese açık bir kulübüz. Yaş, ırk, din, inanç, medeni durum, cinsiyet, cinsel yönelim ve özür ayrımı olmaksızın herkes Londa Stadı!nda sıcak bir şekilde karşılanır.” ifadesinde bulundu.

 

İngiltere’de ırkçı ve İslam karşıtı gruplar özellikle futbol taraftarları arasında örgütleniyor.

 

Bu tür grupların en büyüğü olarak bilinen “Football Lads Alliance” son 2 yılda başkent Londra’da gerçekleştirdiği kalabalık yürüyüşlerle gündeme gelmişti.

 

AA

Bir cevap yazın