Fuat Hüseyin: Gelecek dönem Erbil ve Bağdat için önemli

Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin töreninin ardından, “Gelecek dönem Erbil ve Bağdat için önemli.” dedi.

 

 

Irak Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Fuad Hüseyin, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yemin töreninin ardından basına açıklamada bulundu.

 

 

Hüseyin, “Anlaşma sağlanmayan sorunlar için iki tarafın da konuşması gerekir. Bunlardan Irak Anayasası’ndaki 140. maddedeki konu ki siyaset, petrol, bütçe ve bir kaç konudan oluşuyor.” ifadelerinde bulundu.

 

Sorunların çözülmesini umut ettiğini belirten Hüseyin, “Şu andan itibaren önümüzdeki sene için bütçe için çalışmalara başlandı. Irak Kürdistan Bölgesi için ayrılan bütçe miktarı gelecek sene için aynı şekilde olacak. Bu konuyle ilgili birkaç toplantı düzenlendi.” diye konuştu.

 

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) adayı Neçirvan Barzani, IKBY parlamentosunda bölgesel başkanlık için düzenlenen ve 81 milletvekilinin hazır bulunduğu olağan oturumda, 68 oy alarak bölgesel başkan seçilmişti.

 

Neçirvan Barzani için düzenlenen tören, Saad Abdullah Konferans Salonu’nda bugün saat 11:00’de başladı. Yemin törenine yurt içinden ve yurt dışından bin 200 misafir davet edildi.

 

Tba-Erbil

Bir cevap yazın