FOTO: Türk Kızılayı Erbil’de ramazan paketi dağıttı

Türk Kızılayı ile Irak Kızılayı Erbil şubesi, ortaklaşa bir çalışmada, Erbil’de 150 aileye gıda, hijyen malzemeleri ve battaniyeden oluşan ramazan paketi dağıttı.

 

 

Yardım faaliyetine Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Türk Kızılayı Gaziantep Şubesi Başkanı Nihat Yıldırım ve Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serdar Eryılmaz katıldı.

 

Tba mikrofonuna konuşan Türkiye’nin Erbil Başkonsolosu Hakan Karaçay, Türk Kızılayı ile Irak Kızılayı’nın Erbil Şubesinin düzenlemiş olduğu müşterek yardım faaliyetlerinin devam ettiğini söyledi.

 

Karaçay, Türkiye Cumhuriyeti’nin din, dil ve etnik köken ayırt etmeden dünyanın her yerinde yardım eli uzatan bir ülke olduğunu ve yardımların herhangi bir ayrım gözetmeden herkese ulaştırıldığını söyleyerek, ‘’Bu bizim için bir gurur kaynağıdır.’’ dedi.

 

Başkonsolos Karaçay iki ülkenin kızılayına teşekkür ederek, İslam aleminin ramazanını kutladı.

 

Öte yandan Türk Kızılayı  Gaziantep Şubesi Başkanı Nihat Yıldırım ise “Türk Kızılay’ı olarak ‘Az çok demeden paylaşıyorsan hilal olsun’ kampanyası adı altında, dünyada 38 ülkedeyiz. Bugün Irak’ın Erbil kentinde sayın Başkonsolosumuz Hakan Karaçay Bey ile beraber Irak Kızılayı ile ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyette 150 ailemize gıda paketi dağıtıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

 

Ramazan’ın 15. Günü ‘’Yetimler Günü’’ ilan edildi

 

Yıldırım, Türk Kızılayı’nın her sene yaptığı gibi bu sene de ramazanın 15. günü yetimhane ve barınma evlerinde kalan çocuklara iftar yemeği düzenleyeceğini, bu etkinliğin dünyanın her yerinde yapıldığını bildirerek ramazan ayının 15’inci gününün “Yetimler Günü” olarak ilan edildiğini dile getirdi.

 

Nihat Yıldırım konuşmasına söyle devam etti:

 

“Türkün merhamet elini 38 ülkede uzatıyoruz. Bugün de Kızılay  Irak’ın Erbil kentinde bunu gerçekleştiriyor. Bize bağış yapan dünyanın her yerinden insanlara, bize yardımcı olan Irak Kızılayı’na, Başkonsolosumuz Hakan Bey’e ve diğer emeği geçenlere teşekkür ederiz.”

 

Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Serdar Eryılmaz yardım kampanyasına katılarak, Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı hakkında bilgi verdi.

 

Eryılmaz, vakfın geleneğinin 450 yıllık olduğunu ve Osmanlı İmparatorluğundan kalan bir vakıf olduğunu belirterek, sözlerine söyle devam etti:

 

“Aziz Mahmut Hüdai Vakfı 450 yıllık bir geleneğe sahip ve Osmanlı döneminden kalma çok eski bir vakıftır. Eğitim ve insani yardım alanlarında hizmet veriyoruz. İnsani yardım çalışmaları kapsamında, dünyanın 40 ülkesinde faaliyet gösteriyoruz. Aziz Mahmut Hüdayi Vakfımız ramazan ayı yardımları çerçevesinde birçok ülkede olduğu gibi Irak’ın Erbil kentinde yardım çalışmalarını yürütüyor. Ramazanda gıda yardımları dağıtıyoruz, ayrıca iftar sofraları açıyoruz. Bugün de burada Türk Kızılayı ve Irak Kızılayı ile yardıma ihtiyacı olan ailelere elimizden geldiğince ulaşmaya çalışıyoruz.”

Haber-Ali Antar  Foto-Çoban Timur

Bir cevap yazın