Fatih Yıldız: Ziyaretin iptalinin nedeni Türkiye gündemi

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Musul kentindeki temaslarının ardından Erbil’e geçti.

 

Büyükelçi Yıldız, Erbil temasları kapsamında Irak Kürdistan Bölgesi Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

 

Fatih Yıldız, iki ülke arasında en iyi işbirliği yapılan alanın su meselesi olduğunu belirterek, “Türkiye, geçtiğimiz bir yıl içerisinde Ilısu Barajı alanında da karşı tarafı anlayan bir yaklaşım sergiledi. Bunun da karşı taraftan fark edildiğini ve olumlu sonuç verdiğine inanıyorum.” dedi.

 

Musul’da yeni konsolosluk binası açmak için yer arayışında olduklarını belirten Büyükelçi, “Bizim amacımız bu yılın sonu gelmeden arazide, sahada somut gelişmelerin olması ve iki başkonsolosluğumuzu açmak.” şeklinde açıklama yaptı.

 

Fatih Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Erbil’e ziyaretinin iptal olmasının sebebinin, Türkiye’nin gündemiyle ilgili olduğunu belirtti.

 

Erbil temasları sırasında bir araştırma enstitüsünün gerçekleştirdiği panele katılan Yıldız, gündeme ilişkin Tba’nın sorularını yanıtladı.

 

Türkiye ile Irak arasındaki su konusu hangi aşamada?

 

Son bir buçuk yıldan beri en iyi işbirliği yarattığımız alan su meselesi oldu. Irak Su Kaynakları Bakanı Türkiye’yi son bir yıl içerisinde 5 defa ziyaret etti ve bu ziyaretler sonucunda da somut bir şekilde, çalışma grupları dahil olmak üzere beraber çalışıyoruz. Ne üzerine çalıştığımıza gelince, Irak’ta su yönetimi, suyun ölçümü ve suyun yönetiminin daha iyi yapılmasına yönelik eğitim gibi konular.

 

Geçtiğimiz yıl Ilısu Barajı’nda su tutulması gündeme gelmişti ve malum biz erteledik bu işlemi. Bilindiği üzele Irak’ta çok kurak bir yıl geçirdik. Şu anda halen oradaki şartlar nedeniyle Ilısu Barajı’nın projesini başlatmış değiliz. Dolayısıyla Türkiye, geçtiğimiz bir yıl içerisinde Ilısu Barajı alanında da karşı tarafı anlayan bir yaklaşım sergiledi. Bunun da karşı taraftan fark edildiğini ve olumlu sonuç verdiğine inanıyorum.

 

Musul veya Basra’da konsolosluklar ne zaman açılacak? Belirli bir tarih var mı?

 

Barsra ve Musul konsolosluğunun açılma süreci ve ilk adımların atılması, hükümetimizin belirlediği ilk yüz günlük programın parçasıydı. Erbil’e gelmeden önce de Musul ve Telafer’i ziyaret ettik, şu an Musul’da yer arayışı içindeyiz. Ön seçenekleri belirledik, birkaç teknik çalışma sonrasında da başkonsolosluğu faaliyete geçirmemiz için gerekli işlemleri başlatıcağız.

 

Basra’ya gelince, zaten bir başkonsoluk binası var ama malum geçtiğimiz Temmuz ayından yaşanılan gelişmeler, konsolosluk açmak konusunda bizi geride bıraktı. Şimdi daha iyi bir konumdayız ama 4 yıllık bir süre zarfı kadar başkonsolosluğu ziyaret etmediğimiz için binayı elden geçirmeye ihtiyacımız var. Bizim amacımız bu yılın sonu gelmeden arazide, sahada somut gelişmelerin olması ve iki başkonsolosluğumuzu açmak.

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun son anda Erbil’e ziyaretinin iptal olmasının sebebi neydi?

 

Bu konunun buranın gündemiyle hiçbir ilgisi yok, eğer öyle olsaydı Sayın Bakan’ın buraya yapacağı ziyareti açıklamazdık, ziyaretin iptali tamamen Türkiye’deki gündemle ilgiliydi.

 

Eğer 12 Ekim tarihine bakıp ne olduğunu görürsek, neden ziyaretin iptal olduğunu anlamış oluruz. Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin gündemiyle ilgili olan bir nedenden dolayı ziyaretini iptal etmiştir. Ziyaretler gerekli ve bu ziyaretleri önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.

Haber: Muhammed Emin

Foto: Ali Salim

Bir cevap yazın