Fatih Yıldız yangının ardından Kayseri Çarşısı’nda basına açıklamalarda bulundu

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, Kerkük’e gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Kayseri Çarşısı’nı ziyaret etti.

 

Büyükelçi Yıldız,  Kayseri Çarşısı’nda çıkan yangın nedeniyle geçmiş olsun dileklerini dile getirerek, “Mal canın yongasıdır. Cana gelecek olan mala gelsin. Şükür ki her hangi bir can kaybı yoktur. Biz geldik çünkü o gece siz nasıl uyuyamadıysanız bizde aynı şekilde Bağdat’ta yetkililerle görüşüyorduk ve o gece Türkiye’de ayaktaydı.” dedi.

 

Bu konunun devletin en üst kademesine ulaştığını vurgulayan Yıldız, “En üst yani Cumhurbaşkanımıza kadar ulaştı. Onun için hemen birgün ardından yani dün TİKA buraya geldi. TİKA burada çalışmalarıyla biliniyor, Bağdat, Kerkük ve Irak’taki çalışmalarıyla tanılır. TİKA incelemelerini yaptı ve Ankara’ya bildirdi.” şeklinde açıklamada bulundu.

 

Yıldız, “Bugün biz buradayız. Bu ziyaretimiz sadece geçmiş olsun ziyareti değildir. Burada yanınızda ve destek olmaya geldik.” dedi ve konuşmasına şöyle devam etti:

 

“Kayseri Çarşısı Kerkük için Irak için önemlidir. Burada Türkmen, Arap, Kürt ve Hristiyanlar herkes birlikte çalışıyor. Ayrıca Kayseri Çarşısı’nın bizim için başka bir önemide vardır ki Osmanlı simgelerini barındırıyor. Merak etmeyin müsterih olun, yanınızdayız. Sadece bu konuda değil, barış için istikrar için Kerkük’ün ve tüm Irak’ın yanındayız.”

 

” Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buradayız”

 

Ayrıca Fatih Yıldız, ziyaret esnasında Türkmen, Arap, Kürt olan çarşı esnafıyla yaptığı sohbet esnasında, “Biz Cumhuriyetin temsilcisiyi. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla buradayız.” ifadesinde bulundu.

 

Kayseri Kapalı Çarşısı’nda 27 Kasım’da nedeni  henüz belirlenemeyen yangın sonucu, çarşıda bulunan 400’ün üzerinde iş yeri kullanılamaz hale geldi.

 

Yangının gece çıkması nedeniyle can kaybının yaşanmadı.

Bir cevap yazın