‘Farklı Bölgelerin Faturasını Kifri’ye Kestiler’

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Kifri Sorumlusu Şahin Türkmenoğlu, Kifri’de Türkmenlerin toplumsal konularda hiçbir sorun yaşamadığını ancak, siyasi açıdan ise çıkarlar ve farklı bölgelerin siyasi faaliyetleri nedeniyle faturanın Kifri’ye kesildiğini, bu nedenle de bazı sorunlar yaşadıklarını söyledi.

 

 

ITC Kifri Sorumlusu Şahin Türkmenoğlu, Türkmenlerin kentteki son durumu ve kurum binalarına gerçekleştirilen saldırıya ilişkin ayrıntıları Tba’ya anlattı.

Türkmenoğlu, Kifri’de Türkmenlerin durumunu iki ayrı noktada ele alarak, “Birincisi toplumsal durum, ikincisi ise siyasi durum. Toplumsal durumda hiç bir sorunumuz yok ve insanlarımız rahat. Bu yönden hiçbir sorun yok ve herkes beraber bir şekilde yaşıyor. Ama siyasi tarafını ele alırsak malesef siyasi çıkarlar ve aynı zamanda da farklı bölgelerin siyasi faaliyetlerinin faturası Kifri’ye kesiliyor.” dedi

 

ITC’ye bağlı öğrenci birliği ve radyo binaları, 19 Aralık 2017’de ekonomik nedenler ve maaşların zamanında ödenmemesi nedeniyle protesto yapan göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

 

Şahin Türkmenoğlu bu sürece ilişkin ise, “Büromuza saldırı yapıldı, saldırı yapanların birçoğu Tuz’a ayitti. O zamanlar Tuzhurmatu’da yaşanan olaylar yeni bitmişti. Birçok insan göçmen olarak Kifri ve Kifri çevresine yerleşmişti. Söz konusu olay bir kamu sıkıntısıydı ve ortada bir kin vardı. Bunun bir yerde patlıyacağı ortadaydı.” şeklinde değerlendirme yaptı.

 

O gün yapılacak yürüyüşten haberdar olduklarını belirten Türkmenoğlu, “Biz bu yürüyüşün haberini bir gün öncesinden geç saatlerde almıştık ve direkt Kifri Kaymakamı’nı, polis müdürlüğünü ve emniyet dairesini ben bizzat telefonla bilgilendirmiştim. Olay günü ise sabah şahsen kaymakamlık binasına gittim, kaymakam ve polis müdürü orada bulunuyordu. Kaymakam bir şey olmayacağını ve polis müdürü ise her şeyin kontrol altında olduğunu ayrıca kimsenin bir endişede bulunmasıne gerek olmadığını söyledi.” diye konuştu.

 

 

“Yürüyüşün başlamasıyla birlikte olaylara şahit olduk.” diyen Türkmenoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 

 

“Sonradan Kaymakam Bey bizi arayıp bütün partilerin yürüyüşten dolayı bayraklarını indirdiğini söyledi. Bu da bayrağın kerameti ve zedelenmemesi için yapılmıştı ve sonradan her parti ve müessese kendi elleriyle saygıyla bayraklarını indirmişti, çünkü göstericilerin kışkırtma ve saldırma ihtimali ortadaydı. Bu yeterli olmadı. Biz kurumdaki tüm arkadaşları güvende olmaları için evlerine yollamıştık ve kapıları kapatmıştık ki göstericiler geçtiğinde burayı sıradan bir ev sansınlar. Ama maalesef öyle olmadı.”

 

Irak Türkmen Cephesi Kifri Bürosu binasının ve kültür merkezi ile öğrenci birliği binasının ateşe verildiğini belirten Türkmenoğlu, “Yakma girişimine de baya hazırlıklı geldiklerinin bilgisini de sonradan aldık. Tuzhurmatu’da yapamadıklarını geldiler bize ödettiler. Tabii ki de biz sonradan müracatlarda bulunduk ve bunları yazılı olarak yetkililere ve Cephe Başkanlığına bildirdik. Bu yazılar halen mevcut.” dedi.

 

ITC Kifri Sorumlusu Türkmenoğlu, 04.01.2018’de vali konumunda olan Garmiyan yönetiminin idarecisine, ayrıca 17.01.2018’de Kifri Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak şikayetlerini bildirdiklerini ifade etti.

 

Olaya ilişkin soruşturmanın devam ettiğini belirten Türkmenoğlu, “Şikayet ettikten sonra Kifri’den bir heyet geldi, incelemeler yapıldı, zarar ziyanların derecesine bakıldı. Aynı zamanda başka bir taraftan da Kamu Savcılığı 21.01.2018’de Kifri Soruşturma Mahkemesi’ne bir yazı gönderdi. Ama hepsinin sonucu olumsuz oldu ve şimdiye kadar bir cevap almadık.” açıklamasında bulundu.

 

Türkmenoğlu, ITC dışında bürolara saldırı olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi:

 

“Cephe’nin büroları hariç hiçbir binaya yakma girişimde bulunmadılar. Yakılan binalar sadece Cephe’nin iki binasıydı. Bir tek KDP bürosunda, dışarıda olan güvenlik odasında bir veya iki tekerlek yakıldı. Ama içeriye girme güçleri olmadı çünkü onlarda gerek legal gerek illegal askerler vardı ve bürolarını korumada başarılı oldular. Ama malesef yıllar boyu dile getirdiğimiz gibi akıncı konusunda kıtlığımız var ve bu nedenden dolayı da başarılı olamadık. Beş binamızda sadece 15 akıncımız var. Bu da büyük sıkıntı. Akıncılarımızın da ne silahları ne de silah ruhsatları var. “

 

Kurumların güvenliğini sağlamaya çalışan akıncıların silah ruhsatlarının ve silahlarının  olmayışına değinen Türkmenoğlu, “Peki böyle bir durumda 400-500 saldırgana karşı 4-5 veya 10 akıncı, silahsız bir şekilde ne yapabilir? Herkesin bildiği üzerede onların en basit silahı keleşti. Bu ikisinin denklemi çok zor.  Yangından sonra diğer taraflar akıncılarımızın ne yaptığını soruyorlar. Akıncımın elinde silah ve silah ruhsatı yoksa 400-500 kişiye karşı ben ne yapabilirim ki. Sonuçta bir tek Cephe’nin binaları yandı. Bir siyasi parti binasının önünde 2 tekerlek yaktılar diğerine de 10-15 kurşun sıkıldı.” diyerek rahatsızlığını dile getirdi.

 

Toplumsal açıdan sıkıntı yaşamadıklarını tekrar dile getiren Türkmenoğlu, “Ama siyasi yöne bakılınca ‘bize de saldırı yapıldı, biz de saldırıya maruz kaldık’ diye diğer taraflar açıklamada bulunuyorlar. Halbuki bazı sağlam kaynaklardan aldığımız duyumlarda saldırganların içlerindeki bazı göçmenler direk ITC’nin bürolarına saldırı yapacaklarını ve ateşe vereceklerini ağızlarından kaçırmışlar. Göstericilerin hepsinin bundan haberi olmayabilir fakat yürüyüşü idare edenler bu işi nasıl yaptıklarını iyi biliyorlar.” şeklinde ifadelerde bulundu.

 

Türkmenoğlu saldırı sonrası, “Yaklaşık olarak 60 bin dolar civarında sadece bina zarar gördü. Bunun yanında tahmini olarak 50 bin dolarlık eşya masa, bilgisayar, televizyon, kamera gibi malzemeler zarar gördü.  Bildiğimiz üzerede Irak Türkmen Cephesi kurulmasından bu yana 95 senesinde Erbil’deydi ve 96 senesinde Kifri’de kuruldu. O günden bu güne kadar bize gelen yayın arşivlerimiz, kitaplar, önemli yazılar, okulda okunan maddelerin birer kopyası ve daha nice değerli eserler o yangınla birlikte hepsi küle döndü. Buranın sakinleri bildiği üzere sadece depo kütüphanemizde çıkan yangın 3 gün sürdü ki bunda itfayenin geç alması sebep oldu çünkü itfaiyeciler de müdahalede bulunmaları durumunda arabalarının yakılacağına dair saldırganlar tarafında uyarı almışları.” dedi.

 

Söz konusu olayın sebebinin taşıdıkları “siyasi bir kin” olduğunu dile getiren Şahin Türkmenoğlu son olarak, “Bu kinin faturasını Kifri ödedi diyebiliriz. Bu bir son ise biz yeniden başlamasını da biliriz ve devam edeceğiz. Hamdolsun ki buradaki kurum çalışanlarımıza kimseye bir zarar gelmedi. Çok şükür o açıdan şanslı hissediyoruz.” şeklinde konuştu.

Haber: Ali Antar

Foto: Çoban Timur

Bir cevap yazın